Citat:
Ja, cannabis har odlats länge i Sverige. Linné döpte dock cannabis inte cannabis (som den hade hetat länge, det var faktiskt skyterna som började kallade cannabis, cannabis), utan cannabis sativa, och faktum är att hampa/hemp är en germansk variant av lånordet cannabis (precis som kmtom blev hundra i proto-germanska, så blev kannabis, först "haenepiz" och sedan hampa, hanf osv), så cannabis har använts i årtusenden av germaner. Angående skyterna så verkar de ha varit de första användarna av cannabisrökande, så cannabis kan med rätta betraktas som den första ariska drogen 
Citat:
Även nationalistiska svenskar är såklart grovt hjärntvättade. Bara för att de inte håller med staten om invandringen så betyder det inte att de fattar allt och är klarsynta i övrigt.
Citat:
Det är mer än en ekonomisk aspekt. Industrihampa är riktigt kickass:https://en.wikipedia.org/wiki/The_Em...ars_No_Clothes
Citat:
Ja, helt klart. En mycket blodig revolution är precis vad vi kommer att få om cannabis inte legaliseras, och muslimerna/negrerna kommer att vinna det kriget eftersom de kommer att vara i majoritet och tungt beväpnade och mycket rika av årtionden av skattefri cannabisförsäljning.Jag menar dock att syftet med den unika politik som bedrivits i Sverige primärt är att främja en blodig revolution. Det var vad de ideologiska arkitekterna på Clarté alla drömde om när det begav sig. Det är också vad som nalkas om vi inte avbryter den här destruktiva destabiliseringen av samhället genom att legalisera cannabis i första hand.
Citat:
Fast det kommer ju inte finnas mycket brott att bekämpa, när cannabis legaliseras. Gängkriminaliteten kommer att försvinna när cannabis och en del andra droger legaliseras, eftersom ingen längre ger dem pengar, och det finns ju ingen anledning för dem att hålla ihop i gäng, när de inte längre har en produkt att sälja, och när gängkriminaliteten dör ut så sjunker alla dödsskjutningar och bilbränder osv, som alla beror på att cannabis är olagligt. Visst, våldtäkter osv, och givetvis kommer staten få in en massa skatteintäkter som den kan använda för att öka bekämpningen och höja straffen för sådana brott, Nja. Gällande repatrieringen specifikt så, absolut. Det är också syftet med den aspekten av mitt argument. Gällande brottsbekämpningen rent generellt sett så har den biten potential att tilltala de breda folklagren som ännu inte är med på tåget.
I dagsläget är opinionen utformad som så att 25 procent är för en avkriminalisering av eget bruk och i svensk debatt har innehavet räknats bort ur den ekvationen. Det är därför jag poängterat att Vänsterpartiet inte är för en avkriminalisering av eget bruk trots att de utger sig för att vara det. Eget bruk förutsätter ju som du förstår också avkriminalisering av innehav, så där finns en fallgrop att ha koll på.
https://www.smalanningen.se/artikel/...abis-i-sverige
I dagsläget är opinionen utformad som så att 25 procent är för en avkriminalisering av eget bruk och i svensk debatt har innehavet räknats bort ur den ekvationen. Det är därför jag poängterat att Vänsterpartiet inte är för en avkriminalisering av eget bruk trots att de utger sig för att vara det. Eget bruk förutsätter ju som du förstår också avkriminalisering av innehav, så där finns en fallgrop att ha koll på.
https://www.smalanningen.se/artikel/...abis-i-sverige
Citat:
Jag är inte insatt i Clarté, men Nils Bejerot var för att prata blattiska, en riktig horunge Exakt. Svensk narkotikapolitik är antifascistisk. Att nationella i decennier agerat nyttiga idioter för Clarté bottnar i att Nils Bejerot specifikt gick in för att värva högern till kommunistiska projekt. Därtill är synen på knarkare som trasproletariat och cancer i samhället uttalat marxistisk. Bejerot var också tydlig med att repressionen inte ska riktas mot främmande knarklangare. Detta då knarkaren utgör den enda oersättliga länken i kedjan från producent till distributör och konsument.
Missfoster som Bejerot kan bara dyka upp i ett extremt vänstervridet och frihetsfientligt samhälle, som Sverige var på den tiden.Visst är det så. Inget makar sense med cannabisförbudet.
Citat:
Fast du kan ju inte bara se det så. Visst växer växterna lite snabbare ju mer koldioxid vi har i atmosfären, men koldioxid är också en växthusgas, och ju mer av den varan desto varmare kommer det att bli på jorden, vilket till en början skulle innebära att halva Europa svämmas över av all is ifall nordpolen smälter, det hade sett ut typ så här:https://qph.fs.quoracdn.net/main-qim...0420e5a4a440bc
Alltså inte riktigt som i Waterworld där det inte längre finns någon land, men det hade helt klart varit en rejäl samhällskatastrof. Efter det, ju mer koldioxid och metan i atmosfären, desto varmare kommer jorden bli, och till slut förvandlas jorden till den nya venus, och då är vi alla fucked for life på riktigt.
Sedan behövs självklart växthusgaser i atmosfären i viss utsträckning, annars hade liksom jorden varit en isplanet, men att leka med växthusgaserna och ändra på kompositionen i atmosfären, är inte att rekommendera. Och just därför bör man legalisera cannabis och börja äta veganskt.

drugnews och debattartiklar från antidrogföreträdare