Citat:
Ursprungligen postat av
sistaforsoket..
TS mitt MÅL för att bli ekonomiskt oberoende är knappt den summan som du redan är uppe i, och målet är att ha den summan när jag är i din ålder så uppenbarligen handlar det mest om utgifterna som du bör försöka sänka, sen bör du träna på att inte oroa dig så mycket, att prata med en psykolog om det vore nog inte fel, du har ju råd med det iaf..
När du har 6mkr inser du nog snabbt att man inte kan leva på det. Vissa år går börsen ner t.ex. och sedan har vi inflation osv.
Iofs har du nog rätt i att man kan ha det bra och leva någorlunda billigt också. Jag tog nyligen en road trip i sydvästra USA (Utah, Grand Canyon osv). Det var fantastisk natur och öppna vidder med berg i alla väderstreck. De flesta hus man såg var väldigt modesta men samtidigt så hade de oslagbar utsikt, låg avskiltcoch säkert ingen djävel som kommer och lägger sig i.
Såg en del hillbillys där med pickuper på bensinstationer osv och de såg ut att ha det väldigt soft och stod och slog dank och snackade skit ned varandra med en bunke friterade kycklingvingar i högsta hugg. Jag tänkte då att den livsstilen skulle man nog lätt kunna leva på max 2000 dollar i månaden och åtminstone på ytan verkar det ju väldigt skönt. En riktig hillbilly i tjugoårsåldern med hockeyfrilla hade dessutom en blond riktig jäkla pangbrud. Häcken var nog max 35cm bred. Men detta är kanske lite OT.