Citat:
Ursprungligen postat av
Mankers
Har du funderat på att starta upp en kyrka själv? Du skulle kunna föra vidare en viss Bladhs profetior som du verkar ganska insnöad på
Haha ja det hade varit kul. Då hade det blivit en prepper kyrka där vi införskaffade billiga konserver och snackade om jordens undergång.
Eftersom jag inte vet någon präst i Svenska kyrkan som predikar annat än mellanmjölk så hade det väl passat med en domedagsprofet.
Greta Tunberg hade kunnat vara prästinna för hela köret. Hon är ju van talare.
Men allvarligt talat. I din vardag märker du inte alla förändringar som sker. Vi går på i gamla hjulspår och ser inte längre än näsan räcker. Om man nu tror på att det finns en framtidsvarning i biblen så borde man väl försöka att se vad som händer runt om i världen.
Det som varnas för i biblen är på väg att hända. Å då pratar vi om eskalerande jordbävningar, vulkanutbrott, väderfenomen, rymdskräp, djurarter som försvinner, lungpest, och andra farsoter.
Jämför dagens händelser med de på 50 talet så ser du kontrasterna.
Hela solsystemet värms upp. Å de kan man väl knappast anklaga oss för.
Nä här är det större grejer på G.
Jorden har i omgångar råkat ut för omvälvande saker som istider, meteornedslag och utrotningar.
Är vi på väg in i en svår tid så vill jag vara förberedd. Skillnaden på då och nu är att vi har en teknik som kan visa på vad som kommer att hända genom statistik, matematiska beräkningar vetenskapen om geologi, astronomi mm.
Man kan inte som Lennart Bladh bara tro på drakar, plattjord och allt annat tubtrams.
Biblen skrevs på en tid då människor uttryckte sig på ett annat vis än i dag. Det gäller all litteratur som är gammal att man får nytolka den till modern tid.
Uppenbarelseboken är svår att förstå om man inte får den tolkad för sig.
https://www.bibeln.se/las/2k/upp
Å då måste man gå tillbaka till ursprungsskrifterna.
Här har ni en sida som samlar nutida händelser på ett bra sätt. Rymdväder, magnetfält mm.
Då kan ni själva bilda er en uppfattning om hur jorden mår.
https://www.mrmbb333.com/
Jordbävningar/ vulkanutbrott
https://www.youtube.com/watch?v=LEOdMFlHtjQ
Farliga sjukdomar.
http://outbreaks.globalincidentmap.com/