Citat:
Ursprungligen postat av
mejalindstr
Till er som inte väljer att kalla er själva för feminister
Varför? Är ni ens medvetna om den egentliga betydelsen och hur kan ni inte ställa er bakom den?
Jag är själv feminist men jag är inte extrem på något sätt. Jag tror bara på jämlikhet.
Den egentliga betydelsen spelar mindre roll. Det är hur den ser ut, vilka som hörs, vilka krav som ställs, hur aktioner ser ut.
Feminsmen som den ser ut idag, i Sverige är inte något annat än en i raden av ismer som vill ha makt. På bekostnad av andra. På bekostnad av fotfolket såväl män som kvinnor.
Kan nästan rakt av jämföras med islamism och nazism. De enda som vinner något på dessa ismer är ett litet litet fåtal i toppen.
Den svenska feminsmen har gjort stor skada genom att ställa kön mot varandra och att förvirra inte minst unga i deras naturliga (jo det finns såna) könsroller.
Så det finns liksom inte på kartan att jag skulle visa mina sympatier med dessa genom att kalla mig feminst. Du själv kände dig nödgad att poängtera att du inte är "extrem". Men det går liksom inte att kalla sig för bara vanlig nazist med tillägget att mn inte är extrem. Du får köpa paketet i dess helhet eller avstå. Ungefär samma resonemang kan appliceras på muslimer vs islamister.
Jämlikhet kan man jobba för utan att ens närma sig feminismen.
Men även där går det aldrig att nå 100% för att vi är olika på flera plan.