Citat:
Ursprungligen postat av
NilssonApan
Så du menar att kristen tro är likadan nu som för för tusen år sedan. Tycker du det ser så ut i samhället? Tror du att teologi öht skulle finnas om Gud redan för tusentals år sedan förklarat hur allting ligger till.
Tror du inte att folk skrattar åt dig om du påstår att kristendomen är likadan idag som för tvåtusen år sedan. Även om du tror dig vara överstepräst i någon vrickad sekt så skrattar dina församlingsmedlemmar åt dig, när du påstår att religionen är samma idag som på Jesu tid.
Gud förklarade för snart 2000 år sedan hur allt ligger till, problemet är inte att förklaringen saknas utan att ingen menighet velat enas om att motta den under hela den tid som förflutit. De som vill ta emot sanningen gör det därför att de inte har någonting att förlora, de som vägrar ta emot den av motsatt skäl.
Vet du vad det roliga är? Det är samma bibel som alla läser som har svaren, men att läsa den för vad den säger är detsamma som att döma sig själv, hela världen och alla kyrkor i den till helvetet. Det är det första vi måste inse, att alla är dömda och att ingen har något annat val än att ta emot sanningen som Jesus förmedlat och omvända sig.