Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2019-11-21, 20:41
  #1441
Medlem
Airporns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ashtaroth2
De är endast (en sida) utav orkestern, i demokrati så krävs det opposition/splittring utav får för att just ni skall få er känsla utav frihet uppfylld. Om du nu inte inser att alla polariteter är ägda....och (pjäserna) dvs er upplevda verklighet används i tid för att just hålla er i polaritet/schack.

Demokrati är ett byggt nät för att hålla slavar i tid~~eller vad trodde ni? att ni förändrade något? Efter en statskupp eller liknande händelser så står ni fortfarande och letar efter ER ledare. Att fördela ERA tillgångar.....ERA tillgångar..... inte deras! NI betalar dem för att fördela ERA tillgångar. (Hive mind) ni har varit förtrollade i denna tanke om att någon (högre) vill just ert bästa....

Nåväl snart är ni fria....hehe

Det enda jag begär är lite sunt jävla förnuft och det är minsann en bristvara i denna värld. Vi kan ju börja med att rösta in politiker som förstår hur man tillämpar det. Jag tvivlar starkt på att Åkesson är korrupt, i alla fall i detta skede.

I övrigt har jag mina behov i trappan täckta.
Citera
2019-11-21, 20:57
  #1442
Medlem
0ldMans avatar
Jag är lite chockad över reaktionerna som har kommit. Steffe har alltid svamlat och inte var han mkt sämre än vanligt under intervjun.
Citera
2019-11-21, 21:12
  #1443
Medlem
enlightenmentbeds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Cauvie
Det är nog bara en svacka just nu för statsministern, men han ser allmänt sliten ut det gör han. Löfven kommer nog regera fram till år 2026 efter Socialdemokraterna har nätt men jämnt vunnit valet år 2022.

Det sluga med Socialdemokraterna är att man aldrig riktigt kan få slut på väljare eftersom den stora invandringen fortsätter år efter år. Det här är nackdelen för högerpartierna som för exempelvis Sverigedemokraterna som en dag inte kan växa längre, eftersom potentiella väljare finns bara inte längre!

Han har haft en svacka sen dagen han började med politik.
Citera
2019-11-21, 21:15
  #1444
Medlem
crawlys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Antligenhemma2019
All makt utgår från folket inte från socialdemokraterna. Har dom glömt av regeringsformens viktigaste paragraf?

Dom representerar inte längre de röster som givit dom sitt mandat. Det är problemet i korthet. Demokratin fungerar således ungefär som det är tänkt. Lite trögare än man skulle kunna önska möjligtvis eftersom så otroligt mycket skada nu gjorts på landet.
Citera
2019-11-21, 21:32
  #1445
Medlem
Reguluss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av crawly
Dom representerar inte längre de röster som givit dom sitt mandat. Det är problemet i korthet. Demokratin fungerar således ungefär som det är tänkt. Lite trögare än man skulle kunna önska möjligtvis eftersom så otroligt mycket skada nu gjorts på landet.

Att politikerna fjärmas från väljarna är nästan ofrånkomligt i ett system där man röstar på partier, inte personer. Det blir då viktigare att lyda partipiskan än att lyssna till de egna väljarna.

Personval i enmansvalkretsar har inte det här problemet, men brottas i stället med andra minst lika stora problem. Det är nästan omöjligt att bilda nya partier, och frågor där åsikterna inte följer partigränserna kan skapa enorma problem. Case in point: Brexitkaoset i Storbritannien.
Citera
2019-11-21, 21:35
  #1446
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Airporn
Det jag tycker är riktigt jävla märkligt är varför sossarna till varje pris klamrar sig kvar vid makten. Det skulle kunna finnas en punkt i JÖK-avtalsfanskapet om att Löfven måste deepthroata en dildo fastskruvad i riksdagens tak vid varje partiledardebatt, och de hade ändå svalt förnedringen och regerat vidare. Förr avgick regeringar när det inte fanns stöd för politiken eftersom det är en del av det demokratiska systemet. Nu förgör man sig själva hellre än låter makten återvända till folket.

Visst, sossarna ligger illa till, men det kommer inte bli bättre för dem med detta närmast obegripligt dåligt "toppade lag".

Krympande organisationer, idrottslag eller politiska partier lockar inte till sig någon som vill göra karriär eller som duger till något. Folk söker sig därifrån. Gradvis sänks kvaliteten på medarbetarna för bara de som inte har något annat alternativ klamrar sig kvar. I S har detta pågått sedan 2006, snart 14 år. Det toppade laget blir inte bättre. Besluten blir inte bättre. Kompetensen saknas i organisationen och ingen kompetent kan värvas till den krympande, allt mer inkompetenta, organisationen. Det blir inte bättre. Nästa mandatperiod kommer sossarna vara ännu sämre och ta ännu sämre beslut tills pasokifieringen är fullbordad.
Citera
2019-11-21, 21:42
  #1447
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Krympande organisationer, idrottslag eller politiska partier lockar inte till sig någon som vill göra karriär eller som duger till något. Folk söker sig därifrån. Gradvis sänks kvaliteten på medarbetarna för bara de som inte har något annat alternativ klamrar sig kvar. I S har detta pågått sedan 2006, snart 14 år. Det toppade laget blir inte bättre. Besluten blir inte bättre. Kompetensen saknas i organisationen och ingen kompetent kan värvas till den krympande, allt mer inkompetenta, organisationen. Det blir inte bättre. Nästa mandatperiod kommer sossarna vara ännu sämre och ta ännu sämre beslut tills pasokifieringen är fullbordad.

Nja de har aldrig arbetat för dig.....det enda värde politiker har är att politisera och hålla er befolkningen i schack. Det finns inget vi + vi i denna ekvation. De har beslutat om en ny lag där om politiker blir utsatta för brott så skall det ses som ett högre brott (straffvärde)....än om det var ni vanliga betalande medborgare. Eller hur var det med pensionerna? vilka rättigheter har politiker i relation till ER som betalar för deras existens?

Systemet är byggt (demokrati) en slug dimridå.....det är dags att vakna och sparka ut skiten....
__________________
Senast redigerad av Ashtaroth2 2019-11-21 kl. 21:46.
Citera
2019-11-21, 21:47
  #1448
Medlem
zickans avatar
Plågade mig igenom intervjun till slut. Herregud vilken skriptad floskelmaskin och arrgogant nickedocka. Varför lyfte inte reportern diskussionen från etnicitet och helt enkelt frågade om det var rätt att ta in så mycket människor?
Citera
2019-11-21, 22:08
  #1449
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av zickan
Plågade mig igenom intervjun till slut. Herregud vilken skriptad floskelmaskin och arrgogant nickedocka. Varför lyfte inte reportern diskussionen från etnicitet och helt enkelt frågade om det var rätt att ta in så mycket människor?
Håller med. Det handlar inte om hud.
Inget land klarar att vanstyras på detta sätt under så lång tid.
Att sedan kulturen i mena inte är kompatibel med väst det förstår steffe men vill inte säga det. De är ju nu en del av hans väljarbas.
Citera
2019-11-21, 22:15
  #1450
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av fernebo
.

Precis och det är väl det som borde diskuteras. Varför skedde omsvängningen just i söndags? Varför känner alla från vänster till höger att kejsaren är naken? Varför ger de tom uttryck för det?

Jag menar att det inte första gången Löfven har pressats i SVT, så det är ju inte det som grejen. Nåt har förändrats i Sverige.
När opinionen nått en viss kokpunkt blir det som Shutter Island. DiCaprios karaktär fick EN chans till att komma ut ur psykosen, men det var den sista. Sen sätter han sig på trappan och Ruffalo bjuder på en cigg. Nu gäller det. Nähä... det tog inte. Fan.

Ruffalo vänder sig mot Kingsley som står en bit bort och skakar diskret på huvudet. Det är kört. Lobotomi nästa.

När Reinfeldt höll sitt sommartal 2014 stod vi ute i hela landet med armarna i kors, sammanbitna och tänkte “nu får han säga nåt jääääävligt bra”. Bra som i “partivänner, idag stänger vi dörren till Sverige och svetsar igen den”. Men så säger han istället: ”Nu vädjar jag till svenska folket om tålamod, om att öppna era hjärtan för att se människor i stark stress med hot mot det egna livet som flyr, flyr mot Europa, flyr mot frihet, flyr mot bättre förhållanden. Visa den öppenheten. Visa den toleransen när det heter att ”det blir så många”, ”det blir krångligt”, ”det blir svårt”. Visa den toleransen och visa också att ni minns att vi har gjort det förut.”

Då vänder sig Ruffalo diskret mot Kingsley och skakar på huvudet. Det är kört. Lobotomi nästa.

Så när Löfven sätter sig i Agenda och säger vad han sa där om att gängbrottsligheten inte var invandringsrelaterad, som att antalet brott är en kvot som alltid uppfylls av svenskar ifall det inte funnits invandrare (Hjälp! Det fattas 42 skjutningar för att fylla årskvoten och vi är redan i november! Sven! Lasse! Sätt igång och skjut fort som fan!)...

...då vänder sig Ruffalo diskret mot Kingsley och skakar på huvudet. Det är kört. Lobotomi nästa.
Citera
2019-11-21, 22:34
  #1451
Medlem
Vem skriver RumpNisses tal - vem har utbildat honom hur han skall svara?

Daniel Suhonen, bögen, är väl (s)vartad sen han var Ljugholts talskrivare o rådgivare
o sen sablade ner honom med sin bok o berättade att Ljugholt ljög så iniehelvete
att han låg i sin säng o bara vibrerade utan att kunna sova (av press)
Citera
2019-11-21, 23:12
  #1452
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 0ldMan
Jag är lite chockad över reaktionerna som har kommit. Steffe har alltid svamlat och inte var han mkt sämre än vanligt under intervjun.
Skillnaden var väl att han klart och tydligt höll fast vid att om svenskar hade bott i "utanförskapsområden" hade de också ägnat sig åt sprängningar, personrån och skjutit skallen av varann för 1hg cannabis. Annars brukar han ju bluddra hur som helst med totalt ovidkommande inlägg, så att ingen egentligen orkar bry sig. Hans besked om att brottslighet är helt oberoende av etnicitet, trots att minst 90% av gängkriminaliteten har utländskt upphov, fick väl mer än en svensk bli minst sagt putt.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback