Citat:
Ursprungligen postat av
OversteSenap
Oavsett bakgrund och tidigare livserfarenhet kan de flesta människor skilja mellan gott och ont, rätt och fel. Jag har inte uppfattat Carita som efterbliven, kanske något blåögd men fullt kapabel att skilja mellan rätt och fel. Att vara naiv är inte synonymt med att vara efterbliven.
Självklart kunde hon ha gjort allting annorlunda, men valde att inte göra så.
Även om man vet vad som är rätt och fel så kan det ibland vara mycket svårt att leva efter det. Vi har många olika instinkter som hela tiden försöker få oss till att jaga snabb tillfredsställelse utan eftertanke. Att stå emot dessa instinkter kräver rätt typ av erfarenheter. Vad det än var som fick henne att göra fel så var det ingenting hon kunde rå över.
Nej, ingen människa kunde någonsin ha gjort något annorlunda. Det finns alltid bara ett möjligt alternativ att välja.
Citat:
Ursprungligen postat av
BorkaOdalman
Så om man har en taskig uppväxt då är det fritt fram att knulla småbarn på 1 och 3 år? Pedofiler brukar resonera som dig. Är du pedofil?
Givetvis är det inte fritt fram för det. Självklart har hon gjort fel och självklart ska hon straffas för att markera detta. Allt jag säger är att hon inte kunde rå för att det blev som det blev.