Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2006-03-22, 01:11
  #133
Medlem
dIRe_s avatar
Har sammanfogat ett antal trådar om utomjordiskt liv och liv på andra planeter till denna tråd.

//Moder Ator.
Citera
2006-03-22, 02:02
  #134
Medlem
zizacons avatar
Det är lite lustigt att något oändligt som rymden kan utvidga sig.
Citera
2006-03-22, 02:14
  #135
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av zizacon
Det är lite lustigt att något oändligt som rymden kan utvidga sig.
En trevlig analogi är ytan på en ballong. Den växer när du blåser upp ballongen trots att ytan saknar begränsning.
Citera
2006-03-22, 10:16
  #136
Medlem
Realizts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pjär
1. vi kan inte på börja något sådant projekt. till planeter i solsystemet, kanske, men svårbebodda och behöver en del förarbete om man säger så.. knappast börja bebo nya solsystem, som du verkar syfta på, pga avstånd.
Jag menar inte att vi ska skicka iväg människor, utan maskiner, s.k. von Neumann-maskiner, vilket har föreslagits av den framstående matematikern von Neumann (spelteorins grundare) redan för 50 år sen. Det kan vi påbörja idag. En resa till närmsta planetsystem kanske tar 1000 år. Ett ögonblick i galaxens historia alltså. von Neumann-maskinen landar där, samlar material och bygger kopior av sig själv som fortsätter i olika riktningar till nya planetsystem. Även i modest hastighet ser man att alla planeter i hela Vintergatan kommer att ha kolonialiserats på detta sätt inom typ 100 miljoner år eller nån annan liten bråkdel av galaxens ålder om typ 13 miljarder år. Vintergatans diameter är ca 100 000 ljusår.

Att vi inte hittat dem beror antingen på att aldrig nån civilisation har uppstått, eller att de redan är med oss här fast deras teknologi är för exotisk för att vi ska kunna uppfatta den (kanske på nanoskalan).
Citat:
2. Liv behöver nödvändigtvis inte utvecklas från encells-stadiet.
Nä, och då är livet inte intressant annat än för vetenskapsmän.
Citat:
3. De flesta planeter är obeboeliga för de organismer som vi kallar liv.
Jovisst, de flesta. Men det finns kanske en chans att bakterier som klarar extrema miljöer på Jorden skulle kunna klara sig i de mest gynnsamma miljöerna på Mars eller Europa. Det är väl sånt exobiologer spekulerar kring iaf.
Citera
2006-05-09, 02:13
  #137
Medlem
Lord Loves avatar
HELA universum är en levande intelligent organism
Citera
2006-05-09, 02:22
  #138
Medlem
Lord Loves avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ruskigbuss
En fjärde sätt är att denna civilisation har så enorma resurser att de använder stjärnor som kommunikationsmedel. En del teoretiker har föreslagit - delvis på skoj förmodar jag - att vissa pulsarer är dessa blinkfyrar. Genom att modulera blinkningarna hos en pulsar - så bifogar man information.

wow...
Citera
2006-05-10, 12:17
  #139
Medlem
Överliggarens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Realizt
En resa till närmsta planetsystem kanske tar 1000 år.

Njae...

Om vi håller oss till reaktionsdrift enligt accepterad fysik, så tar en färd till Alpha Centauri (4,36 ljusår), bortsett acceleration och deacceleration, ungefär följande:

218 år med ett Orionskepp (fissionspulsraket, dvs 50-talsteknologi - skeppet drivs av atombomber!)

44 år med fusionsdrift (deuterium/helium-3)

7,3 år med en Beam Core Antimatter Drive

4,4 år med en Antimatter Photon Drive

Personligen är jag övertygad om att intelligent liv existerar inom 100 ljusår från Solen. Liv utvecklar intelligens förr eller senare, givet tid, och det finns för många sollika stjärnsystem av lämplig ålder innanför den radien för att det inte redan skulle ha hänt...

EDIT: Tabellen korrigerad. Blir alltid lite fel när man skriver ur minnet.
Citera
2006-05-10, 19:17
  #140
Medlem
En sak att tänka på är att om det tar väldigt lång tid för skeppet att nå fram med dagens teknologi, t.ex. 10000 år, så är det nog inte lönt att sända iväg det för då kommer det säkert att finnas mer avancerad teknik i framtiden som gör att någon kommer att skicka iväg ett annat snabbare skepp som kommer att "köra om" det första skeppet.
Citera
2006-05-10, 20:15
  #141
Medlem
Realizts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Överliggaren
Personligen är jag övertygad om att intelligent liv existerar inom 100 ljusår från Solen.
En allvarlig invändning mot det är att vi inte har sett nåt av dem. Varför genererar de inte ut en massa elektromagnetisk strålning som vi kunde mäta upp?
Citera
2006-05-10, 20:38
  #142
Banned
det finns intelligent liv på alla planeter i vårt solsystem, och i varje atom.
Citera
2006-05-10, 22:35
  #143
Medlem
Realizts avatar
I den här tråden: http://www.flashback.org/showthread.php?t=319406
hänvisar jag till en seriös forskare (en svensk vid MIT) som i en artikel hävdar att det finns gott om liv i universum, å mycket gott om'et åsså!

Detta därför att konsensus inom kosmologin idag säger att allt upprepar sig, det är bara en fråga om sannolikhetsmässigt förväntningsvärde på avståndet mellan dessa upprepningar.

Lika knäppt som Forsakens inlägg ovan, men det oändligt upprepande universum har auktoriteter bakom sig.
Citera
2006-05-10, 22:58
  #144
Medlem
Överliggarens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Realizt
En allvarlig invändning mot det är att vi inte har sett nåt av dem. Varför genererar de inte ut en massa elektromagnetisk strålning som vi kunde mäta upp?

Skulle anta att det försvinner i bruset från det interstellära mediet över kosmiska avstånd. Är emellertid ingen expert. När det gäller elektromagnetiska vågor så är det ju också väsentligt att man hittar exakt rätt frekvens.
SETI så har ju t.ex satsat allt på radiovågor har jag för mig, i hopp om att någon aktivt försöker ta kontakt med oss. Men det finns ju ingen anledning att anta att det är precis med radio som främmande varelser kommunicerar med varandra. Om de nu använder sig av elektromagnetiska vågor i vår mening överhuvudtaget...
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback