Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2019-11-06, 22:43
  #13
Medlem
GormDenGamles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av borskungen
Jag får nog ge Nya Tider rätt. Skolverket försöker slingra sig.

"Musik som knyter an till elevens vardagliga sammanhang och musikaliska traditioner vid olika högtider."

"Det ger läraren ett större utrymme att anpassa musikval till musikaliska traditioner vid olika högtider."

Det är alltså upp till läraren att bestämma. I nästan helsvenska skolor kanske trycket blir så stort att de får sjunga nationalsången. Om de har tur.

Men hur ofta tror du att elever i t.ex. Malmös invandrartäta skolor kommer i kontakt med nationalsången i vardagen eller vid olika högtider? Inte ens Zlatan sjöng ju den.

Efter att ha tänkt till lite, har du nog rätt. Eller det var den känslan jag själv fick först. Men nu är jag mer övertygad.

Citat:
Ursprungligen postat av chiliislife
Så skolverket anpassar skolan till multikulturen...

Det är förräderi.

Så är det, dessvärre!
Citera
2019-11-06, 22:57
  #14
Medlem
TobiasBeechers avatar
Barnen ska inte lära sig ett skit, de ska klimatstrejka och planteras in i klimatångest.
Citera
2019-11-06, 23:21
  #15
Medlem
Callebiltes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GormDenGamle
Dra åt helvete!
Inte lära sig om antiken, medeltiden och vikingatiden? Och nationalsången? Vad är det för fel på Sverige idag? Vad i alla dagar är fel på Sverige idag!??

Nu är Nya Tider ingen tillförlitlig källa. Kan någon anna bekräfta detta?
Jag gjorde en tråd om detta innan (FB) We shall overcome eller Kumbaya i stället för nationalsången?
Stod om det i Expressen (har länk i tråden)

Edit:
Här är länken
https://www.expressen.se/nyheter/sve...ya-kursplanen/
Citera
2019-11-06, 23:40
  #16
Medlem
fermions avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rad-i-Kalle
Jag reagerade först starkt, men sen läste jag vidare.

Citat:
Så här ser ändringen för kursplanen i musik på lågstadiet ut.

Nuvarande kursplan:
”Musik som knyter an till elevens vardagliga och högtidliga sammanhang, däribland nationalsången och några av de vanligaste psalmerna, samt inblickar i svensk och nordisk barnvisetradition.”

Ny kursplan:
”Musik som knyter an till elevens vardagliga sammanhang och musikaliska traditioner vid olika högtider.”
Man har helt enkelt kortat ner texten.

På nåt sätt känns det ändå som att vissa signaler sänds ...

Och kommer det att innebära att lärare (etniska svenska) får ett argument mindre emot sig om de ö h t vill spola Nationalsången inom skolans väggar?
Nej det är en oerhört mycket svagare skrivning att inte ge exempel. Observera att orden och ordleden "svensk" "nordisk" och "national" tagits bort. Man har stark beröringsskräck för dessa, för i varje sammanhang när en grupp samlats för att skriva nytt läroplansförslag finns aktivister med som gör livet surt för den som försöker låta det vara kvar eller få med det. "Unket" "Icke-inkluderande" etc etc.
På samma sätt kommer det att vara i skolorna. Möjligen finns det någon enstaka skola där flera lärare har körvana och lite känsla för hembygden, men i de alla flesta skolor - inte bara i sk utsatta områden - kommer man att hoppa över det som ger associationer till de tre orden.
Citera
2019-11-06, 23:56
  #17
Medlem
krokodilvargs avatar
Absolute oacceptabelt att något ur vår vackra nationalsång ska ändras, speciellt på grund av det parasitiska multikulturella samhället som vi lever i. Om något skall den bevaras och hedras som påminnelse att vi har varit ett starkt folk och har något att sträva tillbaka till.
Citera
2019-11-06, 23:56
  #18
Medlem
Först tog dom bort pepparkaksgubbarna i luciatåget. Sedan tog dom bort hela luciatåget. Sedan tog dom bort skolavslutningar i kyrkan. Och nu tar dom bort nationalsången... Allt i linje med samhällsutvecklingen. Den svenska kulturen och identiteten i riket monteras bestämt och systematiskt ned, bit för bit.

Edit:
Det finns ännu flera exempel. Skolmatsalarna slutade servera fläsk. Därefter endast halal-slaktat kött. Snart kommer ramadan att bli ett officielt lov. Förutom de ordinarie rasterna kommer även bönestund att schemaläggas. Det är dit utvecklingen bär.
__________________
Senast redigerad av DJ-Emerald 2019-11-07 kl. 00:02.
Citera
2019-11-06, 23:58
  #19
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av DJ-Emerald
Först tog dom bort pepparkaksgubbarna i luciatåget. Sedan tog dom bort hela luciatåget. Sedan tog dom bort skolavslutningar i kyrkan. Och nu tar dom bort nationalsången... Allt i linje med samhällsutvecklingen. Den svenska kulturen och identiteten i riket monteras bestämt och systematiskt ned, bit för bit.

Ja, grodan kokas långsamt.
Citera
2019-11-07, 00:10
  #20
Medlem
KalleAnkasRovhals avatar
Svenskarna må vara dumma att ha röstat på en idiotregering som förstör landet mer och mer. Fan vad tårrögd jag blir när jag tänker tillbaks hur lugnt och skönt och framförallt fint Sverige var på fram tills ca 1995. Sen har ju hjärntvätten fungerat om man kollar på folk födda 90-tal och framåt. Naiv pkHbqtBög generation.
Citera
2019-11-07, 01:08
  #21
Medlem
Vivaruss avatar
Ja, ska man bli ett könlöst, grått hjon i en stor massa utav "världsmedborgare" så kommer kultur, historia ( fakta, kunskap, ära, heder, plikt, seder, tro och så mycket mer ) och leverne behövas ändras - och tar de allt på en och samma gång, begriper ju folk, men gör man det långsamt.. Bit för bit, då är det en helt annan femma.

Därför det är så lätt att räkna ut saker i Sverige, för när man väl fattar vinken, så ter sig mycket naturligt - detta är ju inget ifrån vad som komma skall, och då är det skrattretande att "mångkulturella" kommunister och globalister jobbar för "världsmedborgare", i samma mening som de pratar om "mångkultur", är ju bara skrattretande. Största kultur -och historiedödarna någonsin. Bara utav olika anledningar, springer de lustigt nog samma ärende.

Enda sanna mångkulturalister är ju etnonationalister, som vill att alla länder ska ha sitt folk, sitt styrelseskick, sin historia, sin kultur och särart ska bevaras inom sina gränser och på så sätt vara skillnad att åka från det ena till det andra landet, men tack vare EU blir vi bar mer och mer lika varandra för varje dag.. Med tvång genom lag, krav och ekonomiska medel, ska vi kuvas till en könlös massa där skräp kan gömma sig i, och leka bakom kulisserna. Och idioterna ( läs: kommunister och globalister, men säkert några fler efterblivna hjon, för det passar i tiden ) låter sig säljas, för att en dag stå utan vare sig pengar, eller kulturen och historien som landet tidigare burit, från hundratals, till tusentals år gammal historia.

I utbyte mot allt de stulit, kommer de ersätta, med helt andra sånger, språk, leverne m.m. Som mer och mer skapar en grå massa och till slut påminner om USA, fast med höga skatter, allmänt förfall och hitte-på-program som de gång på gång ska satsa miljarder efter miljarder för att utrota vitas samhällen. Och så vill inte folk att Hitler kommer tillbaka? För ingen vet ju varför han dök upp och fick sådant massivt stöd.. Ja, jättesvårt att gissa varför ( hans bok är en bra start att enkelt förstå, han förklarar ju t o m saker vi ser idag, en livstid efter sin död )..
Citera
2019-11-07, 01:40
  #22
Medlem
Det sägs att svenska barn få lära sig sitta på bönematta på vissa förskolor Sverige är så jävla kört
Citat:
Ursprungligen postat av DJ-Emerald
Först tog dom bort pepparkaksgubbarna i luciatåget. Sedan tog dom bort hela luciatåget. Sedan tog dom bort skolavslutningar i kyrkan. Och nu tar dom bort nationalsången... Allt i linje med samhällsutvecklingen. Den svenska kulturen och identiteten i riket monteras bestämt och systematiskt ned, bit för bit.

Edit:
Det finns ännu flera exempel. Skolmatsalarna slutade servera fläsk. Därefter endast halal-slaktat kött. Snart kommer ramadan att bli ett officielt lov. Förutom de ordinarie rasterna kommer även bönestund att schemaläggas. Det är dit utvecklingen bär.
__________________
Senast redigerad av x2016 2019-11-07 kl. 01:44.
Citera
2019-11-07, 02:22
  #23
Medlem
Skiter i nationalsången, jag är mer bekymrad över rasens fortsatta överlevnad, men alla prioriterar vi olika, och det går väl till viss del hand i hand. Dekadensens tentakler når samhällets alla hörn.
Citera
2019-11-07, 02:41
  #24
Medlem
morrhuggs avatar
Lugna ner er, allt går enligt planerna. Inshallah!
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback