Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 3
  • 4
2019-11-22, 01:37
  #37
Medlem
TunderTarFyrs avatar
I nordisk hedendom finns många gudinnor och kvinnliga väsen. Där jag bor finns diser och skogsnuvan och Fröja (men Fröja gillar jag inte).
Citera
2019-11-22, 16:10
  #38
Medlem
Furiennas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TunderTarFyr
I nordisk hedendom finns många gudinnor och kvinnliga väsen. Där jag bor finns diser och skogsnuvan och Fröja (men Fröja gillar jag inte).
Varför gillar du inte Fröja?
Citera
2019-11-23, 01:05
  #39
Medlem
Flammarions avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 13333
Bibeln: Skriven av män "Jesus"
koranen: skriven av män "muhamad"
Buddhism: buddha, en man.
Nästa: en kvinna?

muhamed var bara en profet, gjorde inga mirakel, kallade sig själv sista profeten.

Heliga Birgitta. Levde på 1300-talet och skrev över 700 Uppenbarelser (finns att köpa som bok), Sverige och Europas skyddshelgon samt för änkor. Stark feministisk symbol och finns över 60 mirakel upptecknade. Känd som Kristi brud och språkrör, och bildade en orden som fortlever i flertal länder.

Vad tror ni om att göra orden till en religion i sig för feminismens kamp mot onda män? Heliga Birgitta är intressant eftersom att muhamad kallar sig sista profeten. Heliga Birgitta är alltså en senare Profet än muhamad säger sig vara, alltså bevisar Heliga Birgitta att muhamad är en lögnare.

https://sv.wikipedia.org/wiki/Heliga_Birgitta
http://www.nykarlebyvyer.nu/sidor/te...e/fallsjmu.htm

Hur får man igång en religion på 2000-talet? Nästan 2~ miljoner svenskar har gått ur svenska kyrkan och är redo för att konvertera till Birgittaism? Eller Birgittendom? Vad tror ni?

Är inte dagens feminism en religion med sina egna helgon och myter?
Citera
  • 3
  • 4

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback