Citat:
Ursprungligen postat av
maallgan
"Uppmaningar till våld och glorifieringar av personer som begått attentat. Det är några saker som förekommer i internationella radikalnationalistiska miljöer på nätet, enligt en ny studie från Totalförsvarets forskningsinstitut, FOI."
https://sverigesradio.se/sida/grupps...rtikel=7327424
Det är alltså ingen skillnad mellan islamska terrorister och radikalnationalistiska terrorister, vi ser ju också samma utveckling här på Flashback
Det finns ganska enorma skillnader mellan dessa två radikala grupperingar, är du tappad? Det de har gemensamt är att båda grupperingar är radikala, de vill med våld få sin vilja igenom. För islamisterna gäller det att införa Islam och sharialagar för alla. För "ultranationalistiska" innebär det allt som oftast att införa nationalsocialism eller annan ideologi baserad på etnicitet i det egna landet. Utöver att båda är radikala finns det i princip inga likheter. Det finns även radikala vänstergrupperingar som utför terroristdåd, är dessa då också helt lika båda högerradikala samt radikala islamister? Eller kan det vara så att olika grupperingar kan vara radikala utan att för den delen vilja samma sak?