Citat:
Ursprungligen postat av
Mafia
Finns så mycket som talar emot det. Droger, social distansering, kommersialism, klassklyftor mm mm.
Även om man får stop på invandringen blir detta oerhört svårt. Därav är ökad bevakning ett attraktivt val. Framförallt på oorningssamma individer. Livstids fotboja när någon dömts för tre brott.
Jo, men den som är företagsam och skrupulös, som många anser kriminella vara, kan ju bara anstränga sig lite för att ställa sig utanför övervakningssamhället. Det är väl ingen som på allvar tror att Eliten tillåter att man exempelvis övervakar minoritetsgrupper i utanförskapsområdena? Rövhålsghettona kommer även fortsättningsvis vara fristad åt kriminella. Dessutom kanske kriminella till slut lär sig att man inte ska ta med sig mobilen med Facebook inloggad när man ska begå brott. Den dagen kriminella börjar lämna mobilen hemma kommer uppklarningsprocenten sjunka till 0,7 promille.
Dessutom finns det ju inget förbud mot att bära slöja, munskydd, bandana, lösskägg, etc. så ansiktsigenkänningen kommer inte funka på den som är lite finurlig. Övervakningssamhället kommer bara drabba Svenne Medelklass som blir orolig för att han begår ett lagbrott om han odlar mustasch.
Det kontantlösa samhället kommer heller inte kunna lösa några problem. De kriminella sköter sedan många år sina affärer via utländska banker, via Bitcoin eller kontant i Euro. Det blir pensionärer och alla de som nekas bankkonto i Sverige av olika anledningar som drabbas om man inte kan handla för pengar längre.
Nej, jag föreslår att vi gör som Mussolini gjorde när han knäckte maffian i Italien. Åk ut med lastbilar på nätterna och samla in de kriminella i deras hem när de sover. Kör sedan ner dem till polishuset och ta ner dem i källaren och förhör den grundligt tills de skriver på ett erkännande. Processa därefter erkännandena i expressfart i specialdomstolar. Avsluta sedan med att ta dem runt knuten, ställ upp dem mot en vägg och skjut dem.
Det tycker jag låter effektivare.