Citat:
Ursprungligen postat av
elektronikfreak
Jag har själv sk allvädersdäck på min nyinköpta gamla Peugeot 206 eftersom jag väldigt sällan kör fortare än lagstadgade 110 km/h (eller om det är 120 km/h?). Men jag skulle ju knappast sätta på allvädersdäck på en snabbare MB, BMW eller Audi och brumma fram i över 200 km/h.
Problemet med allvädersdäck är att de blir för mjuka på sommaren och för hårda på vintern. Samt att däckljudet är högre från allvädersdäck än från vanliga sommardäck. Dubbfria vinterdäck har väl vanligtvis ett högre däckljud än vad sommardäck har å andra sidan. Men å andra sidan när blixthalkan slår till eller de riktiga snöstormarna drar fram och inte vägverket hinner ploga så hjälper ju knappast varken dubbfria vinterdäck eller allvädersdäck utan då är det enbart NYA dubbade vinterdäck som hjälper. Förutsatt naturligtvis att vägverket kan hålla vägarna öppna.
Med allvädersdäck syftar jag på M + S märkta däck med en snöflinga och som är godkända enl Transportstyrelsen för vinterväglag!
Dina allvädersdäck är vansinnigt mycket sämre än dubbfria vinterdäck på is bara så du vet. Ja, dubbat är bäst på glansis, men skillnaden är enorm mellan dina skitdäck och riktiga vinterdäck. Det är lagligt att köra på 10 år gamla nedslitna vinterdäck med utslitna dubbar och 3,1 mm mönsterdjup också. Det betyder inte att det är en bra idé.