Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2019-10-17, 12:36
  #1
Medlem
Här är en chans för alla sd-lojalister som blint vill hylla sitt parti. Ge beröm ! Lyft fram allt bra med sd ! Skönmåla gärna partiledaren. Beskriv hur betydelsefullt sd är och vilka förändringar som sd har bidragit till under sina nio år i riksdagen och under sina tre decennier sedan bildandet.
Ta ett djupt andetag ... och tänk positiva tankar: "Jag är inte en rasist". "Sverigedemokraterna är inte ett dåligt parti." Andas in ... och andas ut ... andas in... och andas ut... och fortsätt så medan du tänker positiva tankar om Sverigedemokraterna och deras stora framgångar.
Om du är en riksdagsledamot berätta gärna om hur din riksdagslön har gjort det mycket positivare för dig och gett dig ett rikare och bekymmersfritt liv och hur du numera inser att du inte var ämnad för politik utan hellre vill göra något annat.
Det här är en tråd för alla sd:are som brinner av längtan att alla ska gilla SD. För alla sd:are som är missnöjda med att inte alla hyllar SD.
Det här är en tråd för sd-lojalister som, liksom kommunister, hellre vill sabotera och förstöra, än att göra någonting eget. Andas in ... tänk positiva tankar : "jag är inte alls som en kommunist"
Det här är en tråd för dig som hellre vill dölja sanningen, som hellre vill skönmåla och ändra historien så att den ska passa in i bilden av Sverigedemokraterna som det gudomliga partiet som står över allt annat.
Så ta nu chansen ! Höj Sverigedemokraterna till skyarna ! Lämna verkligheten och släpp loss fantasin !
2019-10-17, 12:59
  #2
Medlem
hejhejvilkengrejs avatar
Skräptråd. Röstade SD en gång men sen ville de inte gå ur EU längre, jävla kappvändare.
2019-10-17, 14:27
  #3
Medlem
Nordelfs avatar
"Lojalist", "positivist" hit och dit. Kanske inte har samma kritik som du bara?

Sen är det självklart lätt att sitta i en fåtölj och tycka grejer när man inte behöver ta ansvar. Man får förstås ha respekt för det och hålla dörren öppen för att det i en del lägen kan finnas taktiska omständigheter som vi vanliga dödliga inte vet och inte heller ska veta när ett parti gör nåt som vi inte gillar.

Med det sagt så tycker jag att alla de som är "bra" s. a. s. i partiet gott kunde ta och gå ännu längre i många fall. En sund kritik av radikalfeminism och annat längst ut på "GAL"-axeln som i många fall utmanar den liberala demokratins själva grundvalar är bra, men man borde ta det lugnt med begrepp som "antifeminism" och sånt eftersom det attraherar slemmiga gubbar, incels, divor och andra som helst inte bör hålla på med politik. Och även om man självklart som politiker ska sätta vägen makten främst och ta hänsyn till vilka som öppnar portarna in i finrummen, så borde man kanske också akta sig för att blir för mysiga med den kristna högern eller nyliberaler/libertarianer och andra som har andra intressen än att värna om samhällsgemenskap i det sekulära välfärdssamhället. Vore också gött om alla kände att det var lika självklart att homofobi från SD-representanter är lika ovälkommet som rasism. Man bör också försöka undvika den där polariserande jäkla ointellektuella och byfåniga diskursen där medmänniskor med andra politiska åsikter stämplas som "kåmunister", "vänsterextremister" etc. Även om man är hämndlysten p. g. a. många år av liknande behandling. Den drar nämligen till sig en massa knäppgökar den också. Och hetsar upp mindre begåvade människor som får för sig att vi lever i en "kåmunistdiktatur" - vilket kan få väldigt allvarliga konsekvenser i längden.

Det finns förstås en legitim oro för strömningar som kan liknas vid fascism som frodas i vissa grupper på nätet och sånt. Man kanske borde fundera att anta en strategi för att bekämpa miljön som växer fram genom foliehattar, antisemiter, konspirationister, rasideologer och andra via t.e x. Nya/Fria Tider och "Granskning Sverige" med mera. Kanske borde det finnas en konservativ motsvarighet till Expo?

Sen borde man kanske fundera på om begrepp som "sverigevän(lig)" samt "folkrörelse" borde fasas ut tycker jag? Alla möjliga stollar, från lättkränkta b-kändisar till rena nazister, kan snylta på partiets legitimitet genom att hävda att de är "en del av den sverigevänliga folkrörelsen". Det är ju nåt som bidrar starkt till polariseringen av det politiska samtalet, eftersom allt som anser sig vara "emot etablissemanget" blandas i en enda röra (allt från misogyni, homofobi, antimiljö, rasism, nazism etc. till en mer nyanserad kritik av t. ex. de senaste årtiondenas migrationspolitik eller religiösa krav på särlagstiftning). Hela den här miljön borde SD vara klart distanserad ifrån. Kanske borde man medvetet göra grejer som skrämmer bort den (fika med Aschberg kanske? )

Och egentligen kanske "interndemokrati" och sånt mest slöseri med tid. Folk kan ju alltid rösta på ett annat parti, och det är ju det som är det egentliga "demokratiska" i en stat. Det är ju de centralt som tar ansvar för varumärket och bär det tunga lasset när lokala fåntrattar gör bort sig. Alltså kan man ju tycka att de även är de som borde utse dylikt. Då kanske man kan undvika situationer där eventuella dåliga representanter sitter kvar för att alternativet är sämre, och sånt?
__________________
Senast redigerad av Nordelf 2019-10-17 kl. 14:29.
2019-10-17, 14:43
  #4
Moderator
Strix m/94s avatar
Svagt diskussionsunderlag. Enbart listtrådar eller ryggdunkartrådar är tveksamt.

TS må höra av sig om en komplettering av trådstarten, på det att mer substans tillförs, så kan tråden återöppnas.

Denna tråd låst.

Strix/Mod

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback