Citat:
Ursprungligen postat av
Ortoped
Det är ju bara naturligt och korrekt enligt naturens lagar, man skall inte tro att man äger någonting.
Nonsens.
Människan "tror" ingenting av en slump. Vad nu ens "tror" betyder i din smått infantila utläggning.
Att ni attackerar det mest (nödvändiga) grundläggande i vår natur, är också skälet till att ni kommer förlora, även om det kommer kosta mycket tills den dagen.
Att äga sträcker sig till mycket mer än bara personliga saker eller identiteten och tillhörigheten med en nära blodslinje, och det är också inom "det lilla ägandet" som allting börjar. Hur skulle människor som grupper kunna bo, leva på och utveckla en plats om det inte fanns ett självklart ägandeskap som dikterade "lugnet" på platsen och tillät en egen utveckling och ett tempo? Utan ägandeskap skulle inte en enda uppfinning eller framtagen sak kunna nå den produktion och kunskap som det behövs för att kunna implementera det på olika platser.
Även i en "mångkultur" uppstår ägandestrukturer, och en utblandning av utseenden och raser skulle inte förändra det utan övergå i en annan, fast samma, variant. Människor har krigat och haft konflikter genom hela sin historia om det som lägger grunden för hur bra vi mår som grupper och som individer, våra kulturetniska behov såväl som allmänmänskliga.
Sverige står nästan ensamt i sin extrema syn på nationen och folket, därför kommer svenskarna och Sverige alltid vara förlorare mot omvärlden och komma att bli sedd som en hora med uppfläkt kjol. Just på grund av det mänskliga drivet om egoism och ägande - att säkerställa utrymme, överlevnad och olika former av trygghet för sig själv och sin familj.
Människan åtföljs av en tendens om sin egen undergång, den ligger och darrar latent och bara i vår samspelande förmåga om att hejda oss och reflektera kan vi vara säkra på minsta nivå av liv och mening.
Massinvandringen, den skiftande demografiska draken och mångkulturen som livsburen politisk idé kommer att dra vår natur till sin spets. Du tillhör helt enkelt den människotypen som hänger sig åt en drömbild utan substans och förståelse för ljuset, förnatten och skuggorna som opererar inom oss. På ett sätt verkar du utanför dig själv (fast egentligen ytligt, du lever ju inte så i det fysiska livet), eftersom majoriteten människor
aldrig kommer att fungera på det sätt du vill.
En uppsättning struktur om ägande (svensk) kommer att att ersättas av en annan (arabisk, muslimsk, negroid), det ser vi redan nu i förorterna och stadsdelar i många städer, vi ser också hur främmande ägarskap tagit över politiken, medier och vad som ska uttalas korrekt och snällt, "det enda tillåtna". Ditt utopiska tjafs har inget värde för någon grupp och individ som vill fortsätta att existera. Du är en bluffmakare och elakartad illusionist.