Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2019-10-05, 20:57
  #13
Medlem
Kulturmarxisms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Enzyme
Men problemet är väl att man i princip får hänga utanför ICA i gäng och föra oväsen om man vill.
Behövs ny lagstiftning!!

Absolut behövs det en ny lagstiftning. Det är ju därför han vill lyfta det till nationell nivå och till riksdagen. Detta är ett utmärkt metapolitiskt sätt att göra det på.

De flesta besluten som tas i riksdagen beror faktiskt inte på debatter om sakpolitik som olika partier tar upp, utan de allra flesta beslut som fattas i riksdagen beror helt enkelt på samhällsförändringar utanför riksdagen dvs metapolitik.

Sen får vi såklart se hur lyckat och uppmärksammat detta blir men det är enligt mig ett utmärkt initiativ!
Citera
2019-10-05, 21:14
  #14
Medlem
Min första fundering är att hur kan man misslyckas med en ICA-butik?
Liten som stor så är de rena guldgruvorna för ägarna.

Om han är allvarlig när han känner att hans "livsverks-ICA" är hotad så är det illa.
Eller så är han värdelös på att driva en butik.
Citera
2019-10-05, 21:19
  #15
Medlem
MagisterBisters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MrStreamer
Min första fundering är att hur kan man misslyckas med en ICA-butik?
Genom att stora gäng av invandrarungdomar hänger utanför hans butik, hotar och skrämmer bort kunderna och plundrar butiken.
Citera
2019-10-05, 21:24
  #16
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MagisterBister
Genom att stora gäng av invandrarungdomar hänger utanför hans butik, hotar och skrämmer bort kunderna och plundrar butiken.

Härligt. Hoppas det sprider sig till hela landet.
Till ICA går nämligen alla vita med "rätt värdegrund". De som röstar fram partier som förstör landet.
De håller sig jävligt långt bort från butiker som Lidl o Willys.
Citera
2019-10-05, 21:24
  #17
Medlem
Enoch.Thulins avatar
Det var så här de centralamerikanska dödspatrullerna startade. När ungdomsgäng började allvarligt skada affärerna för diverse större butiksinnehavare.

It’s not personal. It’s strictly business.
Citera
2019-10-05, 21:24
  #18
Medlem
Onanikrems avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kulturmarxism
Jag tror inte det skulle funka i praktiken. Det skulle nog faktiskt bara locka ännu mer folk till hans butik om de tror att de kan få pengar i näven utav honom.
Anställa "balkan väktare" de drar ut skiten och spöar upp dem på butikens baksida, njurar, mage.. inget som syns.
Dvs. legalt anställda men med olagliga metoder, lite dyrare men det betalar sig på sikt.
Skitungarna brukar inte vara pigga på att anmäla och skulle de så tror ingen dem ändå.
Citera
2019-10-05, 21:28
  #19
Avstängd
F.Hansens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kulturmarxism
https://vaxjo.lokaltidningen.se/nyhe...m-5924972.html

Tror ni han kan lyfta frågan till nationell nivå och riksdagen?

Lol, tror dock inte att politikerna blir särskilt besvärande av att ha några menas hängandes utanför hemmet eftersom politikerna kommer att ringa till polisen omgående om något händer.

Han verkar ju rätt tjenis med dessa gängmedlemmar nu så på något sätt kan han säkert göra en deal med dem, t ex att de kan åka på andra ica affärer och snatta oxfilé till hans egna affär.
Citera
2019-10-05, 21:30
  #20
Avstängd
F.Hansens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Enoch.Thulin
Det var så här de centralamerikanska dödspatrullerna startade. När ungdomsgäng började allvarligt skada affärerna för diverse större butiksinnehavare.

It’s not personal. It’s strictly business.

Hoppas på samma utveckling i Sverige.
Citera
2019-10-05, 21:34
  #21
Medlem
Roligt när dessa smårika pizzabagare nu får smaka på kulturen.
Citera
2019-10-05, 22:04
  #22
Medlem
Är det inte ICA koncernen som delar ut ica kredit-kort till alla nyanlända? Rätta mig om jag har fel
Citera
2019-10-05, 22:15
  #23
Medlem
Tuli Kupferbergs avatar
Vilken jävla idé för ett nytt avsnitt av Icas reklamfilm.

Hetlevrad jugge (i.a.f. jämfört me syltryggar) tröttnar på att få se de lokalaförmågorna vandalisera och skrämma iväg kunder från hans Ica butik.

Personal misshandlad (verklig händelse då Paul tilly blev misshandlad av ungdomsgäng - betyder på nysvenska att socialtanten fortfarande är sexuellt intresserad - de glilar nämligen inte äldre män - så någonstans mellan 15- 37 år).

Ica handlaren hyr till följd av händelserna en entourage av förortens finest och börjar slussa in dem till deras område för lite poetisk rättvisa.

En blandning av clock work organge och ex.drummer.

Tänker mig att Ruben Östlund eller Andrej Tarkovskij bör regisera.
Tarkovskij är ju van vid ett vackert och aktuellt bildspråk från sovietfilmerna.
Citera
2019-10-05, 22:34
  #24
Medlem
Verkar vara fler butiker som är drabbade

"Ibland sitter de på trappan till min butik och hindrar kunder från att gå in eller så säger de till kunderna att butiken är stängd fast den inte är det, berättar Håkan Ernstson."

https://vaxjo.lokaltidningen.se/nyhe...k-5925004.html
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback