Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2019-10-01, 12:18
  #1
Medlem
Flickpojkens avatar
Om ni ska va helt uppriktiga. Hur påverkar feminsimen och vänsterideologin i allmänhet er män?

Detta kommer naturligtvis bli den mest glädjande tråden de fula feminist sadisterna på forumet, har sett nångång här på FB. Men de skulle va intressant om ni kunde dela med er av era erfarenheter. Bryde ni er inte minsta en attityd jag prövat skälv. Så skull ni inte befinna er här, eller?

Ok jag börjar: Personlig tycker jag de är extremt avtändande och kränkande som man. Framför allt är de feminiserade och könsneutrala "sosse samhället". Som är nedbrytande för mej som människa. Efter att ha fått en daglig dos av "mens konst" på tunnelbanan, hört tjejer som urinerar på könsneutrala toaletter; sett äckliga tanter som Brattström, Skyman och mansplaina. En dialog (monolog) som tars sej allt mer absurda former.

Sätt stereotyp feminister på stan. Tvingats på dos av genus flum och utlänningar om patriarkla strukturer etc (en pseudo vetenskap jämförbart med tauråkort). Utstå lite allmänna påhopp på män. Där man får höra att man är våldtäktsman. Samt upplevt den allmänna feminiseringen av samhället. Ett samhälle som tar alla pengar jag tjänar på mitt extra jobb. Känner jag bara tomhet.

Och min libido och livskraft har dämpats till den grad allt jag vill göra är att skjuta mej (nej, inte riktigt så illa ). Vilket naturligtvis glädjer alla manshatande feminister. Varför ens avsluta sin utbildning när alla ens pengar ska gå till invandring och socialbidrag? Och pengar till beta män som tror att dom är bättre än alla andra. I ett samhälle som premierat nollor och där är stävan och ambition bestraffas. Och bara leder till att man får höra att man är en del av ett "samhällsproblem".

Räddningen är våld och köns stereotypa miljöer som kogen. Och en allmän distans till samhället i allmänhet. Ett samhälle som jag egentligen tror att vi som samhällsvarelse vill del av. Funderar på fullt alvar att flytta till Nya Zeeland eller Australien för att fly misären. Skulle klara mej minst lika bra där.

Till och med nära relationer till kvinnor, som inte är genus idioter, påverkas negativt då en skugga kastas över alla kvinnor. Som mer eller mindre verkar ställa upp på feministernas diskurs. Eller i alla fall inte
protesterar mot den.

Jag inser ju att de just detta feminister vill och vill höra. Men varför inte säga som de är? De dom som är svaga som parasiterar på mej för att tillfredsställa sina känslomässiga behov av att förnedra och suga ut män emotionelt och påfallande ofta ekonomiskt.

Hur påverkar feminismen er andra?
__________________
Senast redigerad av Flickpojken 2019-10-01 kl. 12:57.
Citera
2019-10-01, 12:23
  #2
Medlem
Cannibalizations avatar
FI var väl de som ville avskaffa landets gränser och ta in så mycket "flyktingar" som det bara gick? Gudrun Schyman tyckte inte det var intressant att ens räkna på det ekonomiskt då det enligt henne inte spelade någon roll vad saker kostar.

Nu driver flera partier redan liknande politik, och har drivit under många år på bekostnad av att vi får ett sämre samhälle i flera avseenden.

Eftersom jag lever och verkar i samhället så påverkas jag personligen utav det.
Citera
2019-10-01, 12:33
  #3
Medlem
kasperwolfgangs avatar
från dag ett i skolan får vi pojkar veta att vi är roten till allt ont i världen by proxy.

har sett pojkar bli slagna av tjejer för att sen hånas av samma tjejer som skriker "hahaha du får inte slå tillbaka för jag e tjej"

ger man sig ut i världen med en sån inlärd självbild händer vissa saker....två vanliga scenarion är att du får en känslomässigt störd individ som hatar sig själv, något som av självbevarelse kan ändras till rent mänskligt hat eller kvinnohat som exempel.

eller bara en ledsen människa livet igenom som hamnar i porrträsket tex eller köpare av kvinnokroppar.

finns mängder av bevis på detta. kvinnor har ju ett värde, män har det inte
Citera
2019-10-01, 12:39
  #4
Medlem
Flickpojkens avatar
Men, de är ju också underhållande att följa de sluttande plan samhället befinner sej på. + att de finns kompensatoriska saker man som ung kan ägna sej åt. Ha sex och dumpa tjejer tillexempel. Vilket naturligtvis speglar en dysfunktionell relation till kvinnor i någon bemärkelse.

Men detta med könsneutrala toalett tycker inte ni också att de är äckligt? Samt denna ständiga exponering av genus trams som man int vet om man ska skratt eller gråta åt. Och detta Ständigt problematisera ens "beetende" osv. Visst tär de på en? Och så ska människorna tydligen ha ens pengar också!
__________________
Senast redigerad av Flickpojken 2019-10-01 kl. 13:00.
Citera
2019-10-01, 13:03
  #5
Medlem
Ett stort problem är feminismens syn på manlig sexualitet.
Citera
2019-10-01, 13:12
  #6
Avstängd
Feminismen är bra för alla.
Citera
2019-10-01, 13:18
  #7
Medlem
tilsammansnus avatar
Feminismen är en hatkultur, merparten av dess ansträngning går till att dölja detta. Härskarteknik, könshat, förlöjliganden, desinformation mm. är i övrigt temat.

Ett land i fred skall inte sprida hat.
Citera
2019-10-01, 13:26
  #8
Medlem
burialhexs avatar
Påverkar mig inte ett dugg.

Bryr mig inte vad andra tycker - man får va feminist, eparaggare, sd:are, miljöaktivist, eller vad som..
Citera
2019-10-01, 13:26
  #9
Medlem
Treantprotectors avatar
Feminister hatar på vita svenska män, samtidigt som de avgudar blattar och muslimer.

Jag får inte riktigt ihop det där.
Citera
2019-10-01, 13:49
  #10
Medlem
Kniv-Yxas avatar
Påverkar mig ingenting, det är bara svaga män som bryr sig!
Citera
2019-10-01, 14:06
  #11
Medlem
Luzurs avatar
Tja, vi är ju kallade för "djur", direkt utpekade för våldtäktsmän, rasister och annat, men ska ändå "ta oss i kragen" och fixa allt.
Citera
2019-10-01, 14:19
  #12
Medlem
Fangfaces avatar
Inte mycket.
Däremot påverkar det kvinnor på mitt jobb när det ska utföras nåt skitigt jobb som männen alltid gjort innan. Nu får dom chansen att visa hur jämställda de vill vara, så jag totalvägrar numera
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback