Citat:
Ursprungligen postat av
admin
Jag håller med dig på vissa punkter, men anser att du har helt fel på andra områden.
Det går givetvis inte att både förespråka yttrandefrihet, och samtidigt kräva att debatten ska vara städad och snäll. Något som dessutom blir märkligt då de som kräver detta brukar vara de första att kasta glåpord efter sig. Sverigedemokrater anklagas för att vara nazister och fascister (vilket de givetvis inte är), och den som säger något som uppfattas som kränkande ska angripas med samma metoder som de själva påstår sig motarbeta.
Yttrandefriheten bygger på att även åsikter som vissa av oss uppfattar som motbjudande ska kunna diskuteras. Men detta vet du ju redan, och här tycker vi lika.
Jag anser däremot inte att det är
"det fria ordets uppgift är att ljuga, provocera och vara elak, och att ha fel". Det finns inget självändamål att var obildad och korkad, eller att vara elak bara för sakens skull.
Yttrandefriheten innebär att någon även kan vara elak, och att vi måste acceptera detta. Att vi inte kan förbjuda någon från att vara elak, med undantag för vissa olagligheter som t.ex. hot. Och vad är elak för något? Tror att både du och jag har betydligt högre takhöjd än många andra, men oavsett vilket så tycker jag inte att det är "det fria ordets uppgift" att ljuga. Det är snarare så att alternativet, censur, många gånger är är så mycket värre. Att det är ganska enkelt att göra valet. Får man inte vara elak, så är det inte mycket till yttrandefrihet.
Att medvetet ljuga anser jag inte heller vara ""det fria ordets uppgift". Lögner kan vara bra på så sätt att de avslöjar lögnare. Men det finns inget mervärde i att sprida medvetet påhittade saker. Vilket är orsaken till att det också i vissa fall är förbjudet på Flashback.
"0.09. Falsk ryktesspridning
Att sprida påhittade uppgifter om personer, företag eller organisationer med uppsåt att utsätta dessa för andras missaktning, eller att avsiktligen sprida förvrängd eller påhittad information med uppsåt att vilseleda, är förbjudet."
Däremot så är det tillåtet att ifrågasätta vedertagna uppfattningar, och hävda att jorden är platt eller att månlandningen är en bluff. Det är tillåtet att påstå att Sveriges folkmängd i själva verket är 29 miljoner, och att swahili är mer vanligt än svenska. Att Oslo är Sveriges huvudstad. Men är detta syftet? Bara för att vi inte kastar någon i fängelse pga någons övertygelse, så betyder det inte att det är själva syftet.
Jag ser inget mervärde i att ljuga. Det tyder på svaghet, och undergräver avsändarens trovärdighet. Men det bör ändå vara tillåtet att undergräva sin trovärdighet. Även om detta - enligt mig - inte är det fria ordets främsta uppgift.
Men viktigast av allt. Du behöver inte hålla med mig. Du kan vara av åsikten att jag har helt fel här. Och detta sammanfattar ganska bra vad yttrandefriheten handlar om. Tillåtelsen att få ha en avvikande åsikt.
admin
Det var väl polemiskt och överdrivet att påstå att det är det fria ordets uppgift att förmedla lögner per se. Jag formulerade mig slarvigt där.
Däremot så är det så att det fria ordets uppgift inte är att framställa sanningen utan att vara just fritt. Att ställa sanningskrav på rätten till att uttala sig fritt är i grunden alltid problematiskt eftersom det ofta nog är så att sanningen inte är uppenbar och att uppfattningen om vad som är sanning skiljer sig åt mellan olika personer. Det bör därför i princip vara tillåtet att yttra även saker som andra människor eller tom den samlade vetenskapen håller för falska.
Jag är överygad om att du håller med mig om detta, för det är sådant som ligger till grund för att det är tillåtet på Flashback att yttra sådana saker som att "Jorden är endast 6000 år gammal" eller "Förintelsen har aldrig ägt rum". Det är saker som allmänt i samhället betraktas som osanningar men som vissa personer kan betrakta som sanning. De bör därför få framföra dessa påståenden fritt.
Men jag anser inte att man kan begränsa deras rätt till att enbart få framföra dessa påståenden i god tro. Det måste vara så att man skall få yttra dessa saker oavsett om man tror på dem eller inte, dvs att det ingår i det fria ordet även rätten att ljuga så mycket man önskar, vilket var vad jag främst syftade på med att det fria ord uppgift är att framföra lögner. Det handlade inte i första hand om lögnernas egenvärde utan om rätten att ljuga fritt som sådan.
Syftet med att tillåta det kan faktiskt ibland vara själva lögnens egenvärde som rätten att berätta rövarhistorier och trolla, vilket faktiskt har ett egenvärde, det är ju grunden till all fantasi och litteratur mm.
Men framför allt handlar det om rätten att att påstå något fritt utan att samtidigt behöva visa att man verkligen själv tror på det man påstår, då det skulle ge någon annan maktmedel över det fria ordet.
Detta gäller i grunden. Sedan hävdar du mycket riktigt att man för det mesta inte betraktar det som en given rätt av det slag jag beskriver ovan att få ljuga eller fritt påstå allt man vill om andra människor hur som helst.
Men även där brukar man betrakta vissa påståenden som ok. Man får på Flashback framföra påståenden om döda människor rätt obehindrat, i alla fall om de är nog kända. " Gustaf IV Adolf var inte son till Gustaf III". "Charles Manson var djävulen inkarnerad". Man får också framföra att "Donald Trump samarbetade otillbörligt med ryssarna" eller att "Sture Bergwall är en massmördare" oavsett om man tror på det eller inte och oavsett bevisad sanningshalt.
Så jag vill nog hävda att som en huvudregel är det fria ordets uppgift att förmedla både sanningar och lögner och att det är tillåtet att ljuga om man så önskar, därför att ingen bör avkrävas krav på god tro för yttranden och därför att sanningen inte kan försvaras med maktmedel utan bara med argument.
Yttranden om levande människor som kan utgöra förtal är snarast om något undantaget som bekräftar regeln i så fall. Jag accepterar att det är så, givetvis i allra högsta grad vad gäller Flashback, men det är sant att jag även där egentligen är tveksam till att principen att det just i det fallet är det bästa och nödvändigt att med våld hindra människor att framföra sin mening fritt, om vi talar om samhället i stort. Jag tror folk inbillar sig att det skulle vara så av godo man föreställer sig och att alternativet är så mycket sämre.
Med dagens läge är det förstås omöjligt att Flashback kan stå för alla tveksamma sanningar andra vill framföra, inte minst juridiskt. Mina påståenden var aldrig ägnade åt att sprida oklarheter vad gäller regelverket på Flashback. Där får man inte ljuga hur man vill om i första hand andra människor.