Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 2
  • 3
2019-09-17, 21:07
  #25
Medlem
franges avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tverskoy
Det är så här, polisjavlarna är galna som satan och stoppar alla nu i stockholms län, min kompis blev stoppad, inget fel på honom, nykter, giltig körkort, bilen skattad och besiktigad, allt bra, men de såg att han hade två svenska regskyltar med nummer som tillhör annat fordon i hans bil. Har han brutit mot något lag? Är det olagligt att ha regskyltar med nummer på ett annat fordon i sin bil? Hur ska han förklara det där?

Det borde väl han/du ha fått reda på omgående, där och då? Om han/du faktiskt blev stoppad av polis?

Beslagtog poliserna skyltarna? Fick han/du böter? Eller lät polisen dig/honom gå utan påföljd? Av vad som skedde efter att du/han blev stoppad - så borde du väl själv kunna avgöra det du frågar om?
Citera
  • 2
  • 3

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback