hej alla!
Nu är jag tillbaka i Sverige, har dock ej varit i något arabiskatalande land

,
men jag är full med nya kunskaper. Tänkte bara uppdatera och delge vad jag lärt mig nu på egen hand.
Jag har köpt ett tiotal olika böcker om arabisk grammatik samt hur man lär sig läsa/skriva. Det sistnämnda kan jag nu riktigt bra, dock är ju vokabuläret väldigt litet. Jag har då även studerat mina grammatikböcker i ca 4-6 veckor till och från, och kan bygga enklare meningar etc. Det jag erfarit under denna period av arabiskastudier på egen hand är att jag borde ha lärt mig läsa/skriva först, sedan börjat läsa grammatik.
I dagsläget kan jag läsa mycket enkla barnböcker på arabiska (lånade på bibblan), konversera hjälpligt i 2 minuter med en arab (prata lite om mig själv, typ jobb, intressen, familj etc. och ställa frågor om detsamma) samt skriva mycket enkel dagbok om vokabuläret räcker till.
Lyckades läsa igenom första suran i koranen också, haha! då blev jag stolt!
Någon mer här som studerar/studerat arabiska på sistone? btw, jag sökte arabiska på sthlms universitet, men kom ej in pga att jag ej hade engelska B. hahaha, fyfan..
ma'salaama!