Citat:
Ursprungligen postat av
vidrikfittanen
Satt precis i bilen och lyssnade på en podd om ätten Vasa.
Gustav I:s mest lyckade äktenskap var med Margareta Leijonhufvud. Hon var gravid mer eller mindre hela tiden, tills hon dog.
Tror ni att Margareta Leijonhufvud någon gång sög av Gustav Vasa? Eller tror ni att Gustav Vasa någon slickade Margaretas fitta?
Ämnet må verka banalt, men det är intressant. Finns det någon som sitter på kunskap om sex på 1500-talet?
Hahahahaha, vilka "sjuka" tankar du går runt och tänker! Tack, för dagens skratt!
Som svar på din fråga, det gjorde hon säkert. Däremot kan nog ingen av oss verkligen veta om detta skedde eller ej, för att ingen av oss var där, och det lär väl knappast stå i historieböckerna heller? Sedan, hur såg man på oralsex på den tiden? Var det något som ansågs vara okej, eller något som av de finare folket sågs som onormalt och äckligt?