Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 8
  • 9
2019-09-29, 20:07
  #97
Avstängd
liksom-fbs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LordBrettSinclair
Kan inte hjälpa att jag tycker detta är nära nog höjden av tondövhet från Annie Lööf och Centern. De utger sig för att värna landsbygdens intressen, inte minst i de "stenhårda påtryckningarna på S", och ut kommer ta-da - majestätiska 137:-/mån i sänkt skatt... Det räcker till en plusmeny med extra dip på McD eller ca 9L bränsle (varav det mesta ändå är skatter i retur).

Samtidigt höjs kommunalskatterna, elnätsavgifterna, sophämtningsavgifterna, koldioxidavgifterna, det vankas garanterat en fastighetsskatt om hörnet, avlopp måste bytas p g a nya bestämmelser, bussavgifter, bilbesiktningskostnade höjs osv osv tack vare politiska beslut som berör många av landets skattebetalare. Men bra arbetat Centern, 137:- bagare gör att ni värnat landsbygden från ert elfenbenstorn i Stockholm.

Kommer någon av er på landsbygden att rösta på C tack vare detta, nu när C levererade en storslägga av lättnader för landsbygden?

https://www.di.se/live/glesbygdsbor-far-sankt-skatt/
Landsbygden??

Skattehöjningarna gäller i städerna också. Vad fick dig att tro något annat?

Att ni får skattehöjningar beror på att ni INTE röstat tillräckligt mycket på C och de andra i Alliansen.

När Alliansen styrde så fick vi skattesänkningar. Nu har ni röstat bort dom, och då får ni skattehöjningar. Ni har får vad ni röstat för. Så vad gnäller ni om?
Citera
  • 8
  • 9

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback