Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2019-09-02, 10:54
  #1
Medlem
Har så länge ja kan minnas haft en pirrande känsla i kroppen, jag tänker för mycket och vet inte vart jag ska ta vägen ibland. Utåt uppfattas jag nog son otroligt lugn av mig men invändigt så är jag snarare tvärt om.

Finns det någon drog som kan lugna mig psykiskt? Vill inte känna mig påverkad utan vill bara finna ro
Citera
2019-09-02, 11:12
  #2
Moderator
Morfar-52s avatar
Flyttar

Övriga droger --> Psykiatri och psykofarmaka
/Moderator
Citera
2019-09-02, 15:17
  #3
Medlem
Lowlyfes avatar
Finns många droger, vilken som funkar specifikt för dig är svårt att säga. Kanske räcker med meditation (även om jag tycker att det är flum). Har du läst på om preparat för dina symptom? Annars börja med att Googla lite. Hoppa inte bara på nåt för att, det kan sluta väldigt illa.
Citera
2019-09-02, 16:13
  #4
Medlem
Mulla Krekars avatar
En gång när jag var typ 17 år, så kom polisen o hämtade mig, o körde mig till psykakuten för att jag var så aggressiv. Träffade en läkare som sa:
-Andas lugnt o räkna till tio!

Sen fick jag gå hem...
Se där! Det är lösningen på alla psykfall...

Av min ordinarie läkare hade jag fått Sobril o Tegretol för att lugna ner mig, men de hjälpte inte.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback