Citat:
Ursprungligen postat av
hkkla
Har blivit småsugen på att byta Corvetten mot något annat. Jaguar F-Type ser och låter väldigt trevligt.
Efter en snabb scanning på blockets utbud av dessa bilar verkar det som att dom ofta byter ägare, många har ny ägare varje sommar.
Nån hör som har insikt i varför? Är F-Type en extra undermålig bil som man gör sej av med innan dom måste repareras för ofantliga summor?
Min gissning är att Jaguaren i sig inte är speciellt dyr att köpa (jmfrt med andra sportbilar) vilket gör att småpojkar har råd.
Men däck service försäkring reparationer kostar de stora pengarna och då har man inte råd helt plötsligt när det ska vara både däck och storservice,,,,och så byter bilen ägare till nästa lillgrabb,
Gör man sin hemläxa noga och handlar av en entusiast så kan man nog köpa en pärla,men då blir ju inte bilen (lika) billig