Citat:
Ursprungligen postat av
MeggieCleary
Hur kan 20 åriga snorungar få härja så här fritt. Är det verkligen helt omöjligt att bura in dessa och deras äldre ledare, för gott?
Jag håller med Snapcount att detta förblir ouppklarad. Likaså dådet i Råcksta utanför Stockholm. Endast 20% av gängrelaterade mord klaras upp, däremot 70% av de andra morden. Sverige är i och för sig ganska dålig på att uppklara mord. I Tyskland till exempel har de en kvot på strax över 90% uppklarade mord. Men det är ju inga snorungar det handlar om. De har kommit in i den kriminella världen när de var 10-11 år gamla och såg upp till dåtidens stora bröder och kusiner som förebilder. De har jobbat som polisfyr, sedan springpojke, sedan knarkförsäljare till den första misshandeln i 13-15 årsåldern. Första gången de fick ett skarpladdat vapen i handen var de 15-17 år. De har föräldrar som antingen inte bryr sig eller som är ointresserade. Gänget blir deras familj. Vi har ett rättsväsen som säger att "barn ska va barn". Om en 13-14 åring våldtar en tjej, händer ingenting. Barn ska ju va barn. Om en 14 åring säljer knark händer ingenting förutom att socialen kopplas in, men om en kille placeras på ett annat boende sticker han väldigt fort och hamnar på gatan igen.
Som jag känner det har politiken och samhället svikit förorter som Rosengård, Hjällbo, Angered, Rinkeby, Tensta, Vällingby, Enskededalen, Örebro, Eskilstuna och det blir bara fler och fler områden och pojkar som är förlorad för samhället.
Vi ligger på 100 mord per år nu i Sverige. Storbritannien hade 732 mord år 2018 med en 6,6 ggr större befolkning än Sverige. Vi är på ungefär samma nivå. Tyskland låg 2018 på 386 mord med en 8 gånger större befolkning. Antal mord i Tyskland är alltså betydligt lägre än i Sverige. Italien hade 319 mord mellan augusti 2017 och juli 2018. Befolkningen är 6 ggr större än Sveriges och egentligen borde man då ha 600 mord för att nå Sveriges nivå. Vi kan inte jämföra oss med USA som är väsentligt farligare. Där är det tillgång till vapen som är så pass enkelt som är boven i dramat och att segregationen mellan rika och fattiga är ännu större än i Europa.
Jämfört med UK, Tyskland och Italien har vi alltså samma nivå som Storbritannien, men betydligt fler mord än Tyskland och Italien. Antalet gängskjutningar i Tyskland är 10 gånger lägre än i Sverige. En anledning är att det är mycket svårare att få tag i vapen.
Men tillbaks till utgångspunkten: En 20-åring i dag är inte längre en snorunge utan en ganska erfaren yrkeskriminell med ett långt och gediget register av brott bakom sig.