Citat:
Ursprungligen postat av
Tissetiss
Oavsett, vad har den här kvinnans förbränning, med tentan att göra ?
Om hon bara har värk- och spänningsvärk kanske en värktablett kan hjälpa ?
Eller att ställa sig upp och röra på sig på sig ibland.
Kanske har hennes fysioterapeut föreslagt rörelser som hon kan göra eller något hjälpmedel - man får ju utgå ifrån att hon har en sån kontakt när hennes värk medför sådana konsekvenser när hon anser sig behöva specialbehandling.
Det är säkert ett taffligt försök att förklara så lekmän ska förstå.
Smärta kan vara allt från huvudvärt som lindras av en tablett till så svårt att du får takykardi och svimmar.
Många har så svår smärta att det krävs mycket koncentration för att den inte ska uppta hela sinnet. Vid svår smärta får människor kognitiva problem.
Tänk dig att göra en tenta på 9 timmar med en yxa i benet.
Smärta har olika genes du kan känna smärta från gallsten och njursten. Från att föda barn. Från endometrios. Från opetationsärr och mjukdelsskador.
Du kan också ha nervsmärta från diskbråck och fantomsmärtor från förlorade lemmar. Eller nervsmärta från bältros, ischias, och andra neuralgier.
Det finns mycket som kan göra ont som kräver en hel del psykisk energi för att bemästra.
Att tvinga sig själv att sitta upp och luta sig framåt med en yxa i ryggen. Eller granatsplitter i kroppen.
Så känns det att ha till exempel stenoser.
Det handlar inte om gnäll. Kroppen kan inte skilja på om dina ryggkotor är krossade. Eller om det '"bara" är skador på skelett och nerver.