Citat:
Ursprungligen postat av
HarryScheinen
Det var väl inte jättemånga år sedan, som media gastade om att (typ) Dafgårds färdiga lasagne innehöll hästkött. Vill minnas att den var rätt god. Ica Maxi brukar sälja hästfilé till rätt överkomligt pris. Smörgåspålägget hamburgerkött var det inte igår man såg - det var ju en stor favorit när en var liten.
Problemet med lasagnen var egentligen inte att denna innehöll häst, problemet var att den var "genomfuskad". Man ljög om köttet för att spara pengar, man ljög om vilken sorts kött det var. Och med falska intyg med mera med mera.
Speciellt i anglosaxiska länder (England/Skottland/Irland/USA/Kanada) är det nästan lika mycket "haram" att äta häst som det för en islamist att äta svin. Olagligt i flera delstater I USA exempelvis.
Där klämmer inte skon, där skon klämde med "hästlasagnen" enligt min åsikt var att det är noll koll på vad som blandas i maten. De rumänska veterinärerna som intygade att hästar var kor, måste varit antingen totalmutade eller aspackade..
Nåja, häst är gott, och äter gärna häst. Men inget gammalt kadaver som är otjänligt som föda!
(Och som är "okejat" av mutad rumänsk veterinär som ko!)
Hästkött/hamburgerkött finns fortfarande att köpa. Helt utmärkt och bra, dock tycker jag det är översaltat för min smak. (Trots att jag gillar salt!)