Citat:
Ursprungligen postat av
Gabriel Knight
20 minuter? Ok tack då är det ju runt 3,5 timmar som ingen vet vad de har gjort.
Går det att fiska där vid sjön så de kanske fiskade eller något vilket kan förklara om GM har fiskekniv osv i väskan? De kan ju inte bara suttit och väntat på mörkrets inbrott.
GM borde ju ha varit ganska forcerad och stressad timmarna innan om han väntar på att kunna utföra dådet.
Nåväl, ett mycket tragiskt fall som utgår från hämndbegär för något annars gör man inget så här grovt.
Hämnden är också en del av rättegången dvs GM kommer att kunna se och höra föräldrarna till BO under rättegången och troligen skratta inombords. GM kommer då att känna att han har utfört den mest gruvliga av hämnder: BO:s föräldrar som lider och sörjer sin son!
Ja, det låter hemskt och det är hemskt när hämndbegäret tar tag i människan och förvrider denne helt oavsett den är mentalt sjuk eller inte när den begår gärningen. Två familjers liv är förstörda och en GM har fått sin efterlängtade hämnd.
GM hade senaste tiden köpt olika "verktyg"... bl.a. en yxa vilka han hade med i en väska. Verktyg använder man framförall för att montera eller montera bort saker (exempelvis ett lås). Man köper inte en verktygsuppsättning om man ska döda någon. En matt- eller morakniv i bakfickan är det mer praktiska alternativet. Om GM avsåg att istället slå ihjäl BO så fanns det gott om järnrör på platsen som är en avställningsplats som tillhör tekniska kontoret Sollentuna kommun. Förmodligen en stöldräd som gick snett på platsen.
Glöm det där med bad och sjö. Det enda som skrivits är att mordet skedde 500 meter från en badsjö (en sjö som är svartlistad som otjänlig att bada i).