Citat:
Ursprungligen postat av
Avd.9
Nja.
Riktigt så brukar det ju inte funka.
Många har ett Wifi i sitt boende, som alla kopplar upp sig trådlöst mot.
Alla kopplar upp sina mobiler, plattor och bärbara datorer.
Visst, en del kanske har nån "gemensam dator" som lånas, men vanligtvis så har tonåringar sina egna enheter.
Rent teoretiskt så har jag makten att bara "rycka tag" i nån av ungarnas enheter och helt enkelt gå igenom den, med det gör man inte ostraffat.
1. Tonåringars mobiler eller plattor är jävligt privata. Hela deras privatliv finns där inne och dom vill absolut inte att nån förälder går in och rotar i deras mobil exempelvis. Vi har inte där att göra enligt tonåringen.
2. Du måste ha en jäkligt bra anledning, för relationen mellan dej och tonåringen kommer totalt att förändras om du stup i kvarten skall in och kontrollera mobilen eller plattan.
3. Varenda tonåring i hela Sverige vet hur man raderar sin web-historik. Hallå, dom är inte små sjuåringar utan vi pratar om Svenska 13 - 19 åringar som har fötts in i data-generationen.
Visst, rent teoretiskt så kan man ta enheterna från ungarna varje dag och kontrollera, men i verkligheten så funkar det inte så.
Nu talar vi inte kolla i någons dator, lur, eller platta. Jag talar om att kolla i loggen på routern där framgår vilken enhet som varit ansluten vid vilken tid och vilka webbadresser som besökts och när.
Jag vet allt om detta efter 20 år i offentlig förvaltning där man kontrollerar vilka sidor som besöks där varje webbadress loggas vilket konto som varit inloggad på vilken dator.
Detta borde Jacks föräldrar gjort. Det är inte troligt att han surfar på sitt mobilabonnemang i bostaden om man kan surfa på fast uppkoppling.
Har päronen satt lösenord på routern och den är inlåst så kunde han inte radera loggen om man satt upp routern på så sätt det hade krävts omstart och är den inlåst i patchskåp så måste han bryta strömmen i hela bostaden eller skriva ut proppen.
Hade man satt upp en linuxkärra med dubbla nätverkskort så hade det inte hjälpt att starta om. En textfil och kakor hade funnits kvar även vid omstart.
Helt klart behöver man större koll på vad barn håller på med speciellt om de är udda.