Citat:
Ursprungligen postat av
BigFatCone
Jag har handlat med Kina i rätt många år nu och dom har ett sjuhelvetes kvalitetstänk. Men precis som från alla andra länder så kostar det. Till exempel så är DJi, världens största tillverkare av konsumentdrönare kinesiskt och det är kvalitet så det stänker om det.
Köper man för billigt så får man dåliga saker, oavsett tillverkningsland.
Min erfarenhet av kinesisk kvalitet är om det går igenom test så är det bra nog för kineser oavsett hur det ser ut inuti.
Jag gjorde en snabb sökning på hur DJI-drönare såg ut på insidan och hittade direkt saker som enligt mig avviker från IPC-A 610 klass 2, mot vilken referens avgör du att det är "ett sjuhelvetes kvalitetstänk"?
Min erfarenhet är att just elektronik som monteras i en väl inställd pick-n-place och körs i ugnar som har en bra värmeprofil så blir det bra oavsett land men om det är mänsklig inblandning i form av handlödning eller rework så blir det inte bra.
elektronik har också den fördelen att man kan testa och sortera ut sådant som är dåligt på ett enkelt sätt. nackdelen är att sådant som tex. en kabel lödd i endast en kardel kan gå igenom test men sedan gå sönder i förtid.
Iphones som någon nämnde är liknande med att man testar för att hitta fel och att du inte har någon handlödning i monteringen av en telefon, därutöver så är det i telefon så välpackat så att du inte riktigt har möjligheten att montera tokigt, däremot så kan man glömma skruvar eller eller lämna extra vilket jag stött på.
Så gissningsvis från min sida så kommer inte volvobilarna bli sämre från kina om dom har samma ingående komponenter, verktyg och hjälpmedel samt samma kontroller på inkommande gods och utgående bilar som i sverige.