Citat:
Ursprungligen postat av
Lompisbo
Vid tillfället så var han omyndig! Glöm inte att det hela inträffade i somras och han fyllde tydligen 18 i november. Straffmyndighetsåldern har inget med det att göra. Straffmyndig är även alla tre åtalade och har varit det länge. Varför ifrågasätter du inte deras agerande istället. De borde veta att man inte slåss tre mot en, att strypgrepp är livsfarligt och att man ringer 112 om någon är skadad. Så din magkänsla är att så fort det är lite liv någonstans i huset du bor i så ringer du polisen? Du måste vara populär. Hans magkänsla vet varken du eller jag något om, men de flesta skulle nog hanterat situationen likadant som honom. Man avvaktar lite för att inte ringa polisen i onödan om det bara är ett bråk som går över.
Jo jag vet att han var 17 i somras. Skrev ju att han fyllde 18 i november. Jag är inte senil, att jag inte minns när det här brottet inträffade..

Absolut är alla straffmyndiga och 2 av de 3 har varit det i mer än halva deras liv. Dude, jag har ifrågasatt dessa 3 herrar hela tiden.
Nä jag ringer inte vid första pip. Men jag har knackat på ett par gånger tidigare när jag bodde i lägenhet. Bl.a var det en äldre dam en gång som föll och bröt benet. En annan gång var en solklar misshandel. Men ingen öppnade dörren. Tjejen hade ordentlig blåtira dagen därpå.. Jag håller också koll på vilka mina grannar är. Hade en gång en missbrukare i uppgången bredvid. Det var ett jävla rännande och hålligång där. Störningsjouren kallades VARJE gång oavsett om det var slaggis klockan 8, 13 eller 04. Vi grannar gick ihop då vi lessnade på att inte få ha grejer ifred, känna otrygghet i sitt eget hem, svinstian som var i trapphuset och framförallt hur vi såg att nya, obekanta och yngre drogs till det här. Så du har nog fel, jag var mer poppis än junkien vi fick iväg. Men det handlar inte om det, droger är ett jävla skit helt enkelt.
Skulle jag ha något av namnet R*va, B*rgström, D*rhan, N*lsson, R*slin, H*ru, D*fva, A*lander, U*en, S*öbro, F*ygare, S*ekas, L*nd, K*ski, M*kka, S*rkka, A*oja, F*edriksson (bara för att nämna ett axplock utan inbördes ordning) så ja jag skulle definitift vara extra observant!!!
Väx upp och inse att DIN insats påverkar hela samhället. Bara glin sim lever efter devisen sköt ditt så sköter jag mitt.