Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2006-03-08, 07:54
  #1
Medlem
vinbras avatar
Med tanke på att Henrik Larsson uppenbarligen har mycket kvar att ge på fotbollsplanen tycker jag att han borde stanna i Barcelona. Tyvärr har ju den envise mannen redan beslutat att flytta hem till Helsingborg - förfärligt tycker jag!
Vad krävs för att han ska stanna i Barca? En stor folklig kampanj? Spanjorerna själva verkar ju också vilja ha kvar honom.
Citera
2006-03-08, 08:40
  #2
Medlem
Vryzass avatar
Allvarligt, varför skulle han? Bara för att han fått en uppsving den senaste tiden och fått lite speltid så borde han stanna? Jag tror att han har förstått att det inte finns någon plats för honom i framtidens Barcelona, och det ryktas ju även att Henry är på gång. Barcelona har ett riktigt storlag på gång och jag är helt säker på att laget inte är färdigt. Henke har nog förstått det, skulle han skriva på ett nytt kontrakt finns risken att han inte ens får göra inhopp de närmsta 1-2 åren.

Dessutom finns det ingenting som kan övertala honom, han verkar vara en man som står för sina ord. Och att han flyttar hem har nog lika mycket med familjen att göra som med de fotbollsmässiga sakerna.
Citera
2006-03-08, 10:31
  #3
Medlem
Varför ska Henke stanna i Barca? Han är i slutskedet av karriären och konkurrerar med yngre och bättre spelare. Det var skoj att han gjorde ett försök i ett av världens bästa klubblag, han har inte gjort bort sig på något vis, men faktum är att han inte är lika bra som sina konkurrenter.

Jag tycker Henke gör helt rätt som avslutar karriären som seriens största stjärna i Helsingborg, istället för att vara bänkad i ett storlag.
Citera
2006-03-08, 10:41
  #4
Medlem
Med ett tresiffrigt antal miljoner på banken behöver han ju knappast tänka på familjens försörjning?
Jag tror helt enkelt att han väljer Sverige för tryggheten, och för familjens skull. Äntligen hemma liksom!
Citera
2006-03-08, 12:07
  #5
Medlem
Sen har han väl redan skrivit på kontraktet med Helsingborg inför nästa säsong?
Har han gjort det så kvittar det ju i övertalningskampanjer och sån skit.
Citera
2006-03-08, 12:13
  #6
Banned
BHF_Mirans avatar
Henke ska till Helsingborg där han hör hemma !!!

Helsingborg mot guldet !
Citera
2006-03-08, 12:17
  #7
Medlem
Det är väl ganska vanligt att proffs flyttar hem när deras ungar ska börja i grundskolan.

Henrik "Henke" Larson (som DN skriver) har kanske ungar som ska börja i skolan snart?
Citera
2006-03-08, 12:25
  #8
Medlem
skgs avatar
Tror inte Henke har så mycket kvar att ge Barca framöver även om han gjort jävligt fina insatser senaste tiden! All heder åt Henke, jag tror det var ett klokt bestlut att flytta "hem".
Citera
2006-03-08, 13:15
  #9
Medlem
Hoppas bara att han får avgöra CL-finalen och äntligen vinna något stort.
Citera
2006-03-08, 14:30
  #10
Medlem
cecels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Slödder
Hoppas bara att han får avgöra CL-finalen och äntligen vinna något stort.
det vore fantastiskt kul!
Citera
2006-03-08, 14:31
  #11
Medlem
skgs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Slödder
Hoppas bara att han får avgöra CL-finalen och äntligen vinna något stort.

Citat:
Ursprungligen postat av cecel
det vore fantastiskt kul!

Där håller jag med!
Citera
2006-03-08, 14:55
  #12
Medlem
Bä$tuzs avatar
Hoppas också att han får avgöra CL-finalen om ett par år.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback