Citat:
Ursprungligen postat av
Brewingmob
Till skillnad från dig så försöker jag problematisera saker och ting.
Det är vida känt att man aldrig är bättre än sin svagaste länk. Alla elitidrottare kan vinna i sina potentiella peakar, men vad som hindrar dem är kontinuitet och utveckling. Och man utvecklas knappast till sin fulla potential om man ständigt måste brottas med en massa svagheter i både träning och tävling.
Eller menar du att Coleman bara har otur?
Nu är detta en eventtråd och då finns det mer utrymme för korta och kärnfulla kommentarer. Och är det några av mina kommentarer som har varit långt ifrån verkligheten? Eller menar du att exempelvis Erik Persson inte gjorde ett bra lopp i semifinalen på 200m bröst? Till skillnad mot dig och flera andra i denna tråd har jag inte kommit med ogrundade dopinganklagelser eller nedsättande kommentarer om flera aktiva. Dessutom om man läser den aktuella säsongstråden i simningen så har jag flera analyserande och problematiserande inlägg där och där jag dessutom är kritisk mot simningens ledning.
När det gäller Coleman så är hon inte riktigt på den nivån hon var på för några år sedan och dessutom är hon inte riktigt i toppform. Så nej, det handlar inte om otur för Coleman utan är snarare en formfråga.
Men låt mig återgå till ditt ursprungliga inlägg som jag kommenterade:
Citat:
Ursprungligen postat av
Brewingmob
Jag är ändå sakligt bitter. För att utveckling ska ske måste det dåliga tas bort.
Tyvärr tror jag att en sådan som Coleman och den långa menlösa skånskan bara får höra hur jävla grymma de är hela tiden, ingen kritik alls.
Först så har jag en annan syn på vad som är dåligt. Alla som har klarat de tuffa svenska kvalgränserna på de uttagningstävlingar som gällt är knappast dåliga. Louise Hansson för att ta ett exempel har knappast presterat dåligt, varken under den amerikanska collegesäsongen eller nu under VM även om man kanske hade hoppats på ännu lite snabbare simningar.
Sedan så tror jag inte att man skulle få till en bättre utveckling i svensk simning om man bara hade skickat Sjöström till detta VM. Snarare tvärtom är min uppfattning. Det är bredden som ger en utveckling, inte att vi har en enstaka superstjärna. Därför måste vi utveckla bredden för att få en utveckling av toppen. Och därför bör vi då snarare delta med fler simmare på VM.
Det här betyder inte att jag tycker att allt är bra i svensk simning. Jag är kritisk till det uttagningssystem som man har i Sverige, jag är kritisk till att vi inte ställde upp med något lag i den mixade medleylagkappen (och notera att jag tycker att man borde ställt upp med ett lag utan Sjöström) och man lyckades inte heller med formtoppningen av hela det svenska laget. Men den mest allvarliga bristen i svensk simning som jag ser det är den katastrofalt dåliga talangutvecklingen, framför allt i övre tonåren men även på seniorsidan.