Citat:
Ursprungligen postat av
gma4life
Äter jag 100g choklad precis innan jag joggar så ger det ett ganska bra energi-kick, speciellt på morgonen när man är lite morgontrött, betydligt mer än om jag äter äpplen eller bananer- Såklart är frukt bättre än choklad i längden , men för kortsiktiga åtgärder så funkar choklad skitbra.
Den mest effektiva åtgärden i ditt fall vore att skippa chokladen (600-1200 kcal för de mängder du angett, ungefär), och "springa" (du ligger under normalt pepmenadtempo med de tider du angett så springa är lite ... relativt) mindre.
Eller det vore den näst mest effektiva åtgärden. Den faktiskt bästa vore om du tog till dig de fakta som serveras i tråden. Vilket kräver lite kunskap ty det finns även rent dravel presenterat som fakta, och inte bara din egen förklaringsmodell.
Hursomhelst, tack för underhållande läsning.