Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2019-07-17, 09:28
  #73
Medlem
Ksenia74s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av dialektiker
Guldkedja? Det är väl bara kriminella mellanösternfolk som gillar att exponera sig med?

Det finns faktiskt vanligt folk som får guldkedjor i presenter och dylikt också det är inga konstigheter jag själv äger en del guldhalsband och dyra klockor och jag är etnisk svensk med rötter från Värmland
Citera
2019-07-17, 09:29
  #74
Medlem
Hamsterbolls avatar
Ingen som vet vem det handlar om? 18-åring borde ha vänner som är aktiva på sociala medier och då borde väl vila i frid-hälsningarna trilla in snart.

När jag bodde i Göteborg i min ungdom rörde jag mig själv runt backaplan nattetid på väg hem från jobbet. Tog vagnen från brunnsparken och sedan buss från backaplan, fick ofta stå och vänta 15-20 minuter på bussen. Är glad att jag överlevde. Var nästan bara invandrare och de var alltid väldigt närgångna och ville ha nummer och flirtade ohämmat.
Citera
2019-07-17, 09:30
  #75
Medlem
dialektikers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av NoDp
Hur vet du att det är en Guldkedja?
Jag känner MÅNGA etniskt svenskar som bär halsband.

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/va...ren-i-goteborg

Citat:
Vid tvåtiden i natt blev två unga män i Göteborg under knivhot rånade på sina mobiltelefoner, en guldkedja och en väska av tre personer
.
Citera
2019-07-17, 09:33
  #76
Medlem
Gavins-Friends avatar
Det var ju värre förr. Folk snodde ju ens bilstereo!

Fy fan vad skit landet blivit. Tjatar på sambon att jag vill fly härifrån. Vi svenskar borde ju få asyl någonstans. Handlar ju för fan om våra liv. Rånmördad på det sättet låter som andra skrivit om Brasilien. Som i en favela i Rio.

Oavsett om det är mångkultur eller inte i detta fall. Sån här skit hände extremt sällan förut och det är inte enda brutala överfallet på senaste tiden, tänker exempelvis på stenkastaren i hellasgården.

Undrar när fan bägaren ska tippa över även om det är försent. Vet folk som börjat kritisera Sverige men som ändå står kvar vid att rösta vänster och PK-folk som säger "ja men det är för det delas lättare nuförtiden, sociala medier osv." det är helt sant men läser de personerna om all skit då? Skedde det mord och skit men media rapporterade mest om Stenmark istället? Där jag bor nu gick det en sägen om en person som blivit mördad i området i slutet på 80-talet av en dåre med hagelbössa, kanske var rent påhitt och man sa det lite skämtsamt mtp. hur lugnt det var här. Nu har det varit 3 mord på lika många år...

Förlåt för lite rant om OT. Tycker så synd om offret och den personens nära och kära. Kriminella som dödar varandra skiter jag totalt i förutom att det är hemskt hur det påverkar samhället och ännu värre om oskyldiga kommer till skada. Men sånt här...
Citera
2019-07-17, 09:33
  #77
Medlem
Ksenia74s avatar
Skönt att polisen tagit rätt gärningsmän iallafall

De misstänkta hade stöldgodset på sig och är alla tre är misstänkta för mord.
Det misstänkta mordvapnet hittades senare i en soptunna i närheten.
Blir det inte livstid då får det fan i mig vara nog och man kan hoppas på utvisning kan man inte komma till Sverige och bete sig då har man fan ingenting här att göra.
Citera
2019-07-17, 09:34
  #78
Medlem
belfs avatar
Jag undrar om kvinnan är orsak till dödsfallet.
En ensam rånare som möter motstånd kan fly och ta nästa medgörliga offer, det är det rationella mo.
En rånare i sällskap kan ha svårt att låta ett offer vinna maktkampen då rånaren är rädd att förlora i status mot sin kumpan. Om dessutom en kvinna är vittne kanske det blir omöjligt i vissa våldskulturer att backa.

Jag minns propagandafilmerna (i skolan ?) där sverige framställdes som ett land utan mycket kriminalitet. Det illustrerades med en man som gick in i en affär och, av någon anledning, lämnade väskan kvar utanför på gatan. Fantastiskt, efter en stund kommer han tillbaks med sina varor och väskan är kvar. Idag skulle väskan förmodligen omringas av polis och skjutas sönder som misstänkt bomb. Sverige har förändrats, tack politikerna, det gjorde ni bra.
Citera
2019-07-17, 09:34
  #79
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sotern
Precis. Visst, brott har alltid förekommit men begrepp som hedersvåld, gängvåldtäkter, gängskjutningar och bilbränder fanns inte förr.
Den som påstår att brotten inte eskalerat de senaste åren lever i förnekelse.
Alternativt så har de anammat uppmaningen att inta helikopterperspektivet som stipulerar att >99 procent av alla invandrare är hederliga och skötsamma, för att skydda deras rykte och ställning i det svenska samhället. Men det är naturligtvis bara dumt. De eskalerande problemen med de <1 procenten har vi i alla fall. Fast det återstår naturligtvis att se vilka GM det var här ändå. Det kan inte uteslutas att det är svenska pundare. Jag gissar dock att de knappast fälls för mord. Grov misshandel och grovt vållande till annans död, troligare. Sådan är vår rättspraxis.
Citera
2019-07-17, 09:36
  #80
Medlem
grasuggan99s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TheKhurgan
Backaplan är inget ställe man någonsin vill besöka. Speciellt inte nattetid, det är som att be om att bli rånad.
Råkar du av misstag åka förbi där mitt på dagen ser du kulturberikare som hänger i klasar överallt och övar rundsparkar på varandra mellan knarkaffärerna. Man tror på riktigt man hamnat i något MENA land, inte en vit människa så långt ögat når. Skulle du mot alla odds se en viting, är det WT av rang.

Kvinnan i dramat förvirrar ju. Håller med andra i tråden som säger drogrelaterat på grund av detta.

Är det Anders och hans tjack-kompisar som rånat lilla Muhammed, kommer det bli krönikor om en positiv glad kille som sparkade fotboll och umgicks med vänner, studerade flitigt och hade framtidsplaner (fast han i själva verket hängde på Backaplan och sålde knark). Även stora utläggningar om strukturerad rasism.

Är det däremot Anders som fick en kniv i sig, var det bara det logiska slutet på ett tragiskt livsöde. Nästan självförvållat. Muhammed var dock ett symptom på all rasism i Sverige och går ej att ställa till svars, stackaren.

Tragiskt oavsett att någon mördar över en mobiltelefon och en halskedja. Men med den tekniska bevisningen, vittnet och att de greps på platsen för brottet med stöldgodset på sig skulle det vara mycket otroligt om de slapp undan straff.

Konstigt att de inte gett sig iväg. Det finns gott om "flyktvägar" från Backaplan. Även detta tyder på att det är droger inblandat.

Herregud vilken skev bild av Hjalmar Brantingsplatsen. Beskrivningen överstiger den vanliga "sitta hemma i mammas källare-beskrivningen" med råge.
Citera
2019-07-17, 09:36
  #81
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LegalizeSweeden
Tycker väl inte riktigt Backaplan är så centralt som det låter, med tanke på att det ligger på Hisingen, men pack finns det allt där

Backaplan ligger 3 minuter från Nordstan med spårvagn, är Hisingens hjärta och en utav Göteborgs största knutpunkter efter Brunnsparken. Så nog är det centralt ja.
Citera
2019-07-17, 09:37
  #82
Medlem
Ksenia74s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hamsterboll
Ingen som vet vem det handlar om? 18-åring borde ha vänner som är aktiva på sociala medier och då borde väl vila i frid-hälsningarna trilla in snart.

När jag bodde i Göteborg i min ungdom rörde jag mig själv runt backaplan nattetid på väg hem från jobbet. Tog vagnen från brunnsparken och sedan buss från backaplan, fick ofta stå och vänta 15-20 minuter på bussen. Är glad att jag överlevde. Var nästan bara invandrare och de var alltid väldigt närgångna och ville ha nummer och flirtade ohämmat.

Ja du såg hur det gick för Elin Krantz brutalt våldtagen och mördad just på Hisingen
Citera
2019-07-17, 09:37
  #83
Medlem
Stones avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Spritsson
Drar runt massor av pundare och menapack i centrala GBG. Att även en kvinna är gripen som misstänkt, då lutar det väl mest åt pundarsvängen?

En kvinna behöver inte betyda ett skit, hon var i bakgrunden och ville åt pengarna lika mycket som mannen. Bodde i området på 90-talet och kunde säkert gå från hållplatsen till Parmmätaregatan med en Rolex på armen mitt i natten.
Citera
2019-07-17, 09:38
  #84
Medlem
Jag var inne på Burger King runt kl 19 backaplan, där var två aggressiva typ marockaner. Ena killen satt inne på toan tio minuter och den andra stod utanför toan och pratade högt med han andra där inne.

Jag väntade på mat men stod o kö för toa och kollade igenom honom. Han försökte verka hotfull mot mig med sina blickar men jag skrattade bara och log åt den lilla dvärgen. En kille med sån aggressivitet och den längden skulle inte alla förvåna mig om han tillsammans med sin vän och en vilsen svensk pundarbrud begått detta brottet.

Time will tell..
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback