Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2019-08-04, 20:41
  #13
Medlem
Stalinfuhrers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av clipowl
Mycket bra inlägg. Särskilt gällande "titrering" av dos, vilket kan vara högst viktigt för "hyperkänsliga" patienter i utsättningsfasen.

Att tillägga: Beroende på medicinen och tablettens uppbyggnad så är dock vägning inte alltid optimalt. Att "diffundera" och lösa ämnet i vätska är ett säkrare kort. Sedan delar man lösningens volym 50/50, kontinuerligt o.s.v. Lättare utan känslig våg också. Är tablettens ämne homogent utspritt fungerar dock uppvägning utmärkt.
Vad tror du om supplementering med l-tryptofan eller 5HTP medans man trappar ner på sin SSRI för att fylla på de tömda serotoninförråden? Skulle det kunna minska utsättningssymtomen och eventuellt tillåta en person att trappa ner allt snabbare? Åtminstone med 5HTP? Jag tänker att kanske l-tryptofan inte skulle funka så bra i detta syfte med tanke på att kroppen bland annat nedreglerar enzymet tryptofanhydroxylas som används för att syntetisera fram serotonin ur tryptofan vid användning av SSRI, medans 5HTP inte alls flaskhalsas på samma sätt. Känns som om att åtminstone i teorin så borde supplementering med 5HTP kunna minska utsättningssymtomen från att trappa ner/sluta med SSRI. Synd att inte fler har forskat på(ingen verkar det som) eller testat detta. Men det kan nog vara värt att testa för den som tycker utsättningen är jobbig? Förhoppningsvis så är detta en idé för folk som läser detta och har pengar över till att försöka få in 5HTP genom tullen till landet(ganska lätt om man beställer inom EU) att testa.
Citera
2019-08-05, 09:20
  #14
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av NurmeenBates
Lite för fort tapering du kör där. Jag hade rekommenderat att följa riktlinjer från t ex denna websida.

https://www.survivingantidepressants...forum-and-faq/

10% av din dos rekommenderas det. Först alltså 20 x 0.10 = 2. Dra ned 2mg. Detta kommer du då och känna en "våg" som de kallar de på forumet, detta är egentligen en form av abstinens där du kommer uppleva flertal obehagliga abstinensbesvär. Såsom ångest, gråtmild, värmevallningar, hjärtrusningar, skakningar, yrsel, stickningar, smärta i skelett, ben, rygg m.m. Detta passerar efter ca 2-3 veckor, när det har passerat så kallas det för "window", alltså ett fönster där du i princip lidit igenom abstinensen. Därefter kan du känna efter om du känner dig stabil nog att sänka ytterligare 10%.

Jag kör såhär rent generellt, vet jag att jag ska göra något som jag personligen tycker är stressigt/jobbigt, så drar jag ut en eller två extra veckor på att trappa ned 10%. Det är faktiskt lättast och trappa ned om du är sysselsatt, t ex i mitt fall att jobba, under semestern gav jag fan i att trappa ned, då jag haft det alldeles för lugnt, när du jobbar hinner du inte tänka på dina känslor lika mycket eller har tid och tänka på dem. Brukar trappa ned 1mg var 4-5 vecka. Hinner då att ha varit stabil i ca 2-3 veckor så att hjärnan fått återhämta sig och som jag anser "reparera" skadan som substansen rubbat.

https://www.survivingantidepressants...concentration/



Olika sätt att trappa ned på är då alltså genom att lösa upp tabletten i vätska, (tiltrering) med en spruta, väga tabletten, eller orallösning av substansen finns nog också om du kollar på fass. Personligen föredrar jag att väga tabletten, då jag kände att effekten av upptaget och plasmakoncentrationen förändrades genom att spä ut den eller orallösning var tämligen mindre effektiv.

En sak kan jag direkt konstatera, har man ätit antidepressiva i så många år som du har och slutar för fort, kommer abstinensen bli ohållbar och du kommer återigen ta upp "behandlingen". Du ska ha ett nervsystem av stål för att du ska kunna sluta under 6 månader. Realistiskt är att sikta mot 2-3 år.

Men bedöm själv, läs på forumet jag länkade. Finns många erfarenheter där och forskning att gå igenom. Din hjärna har anpassat sig helt och hållet efter SSRI, du måste alltså få hjärnan att ändra om sina inställningar och det kan ta riktigt lång tid. Lycka till

https://www.youtube.com/watch?v=vCTD...ature=youtu.be

Tack för ditt inlägg, jag provar att köra så istället!

Jag har f.ö. inte upplevt den vågen du pratar om, eller jo, lite mer ångest än vanligt vissa dagar, men det kan vara p.g.a. livsförändringar som jag just nu går igenom, jag har även känt mig trött med lite huvudvärk vissa dagar, och huvudvärk har jag normalt sett aldrig.

Så jag antar att jag har kommit milt undan, speciellt då jag i dag såg att jag har delat tabletterna helt fel (sänkt mer än planerat), så jag har ätit 2 mg mindre vecka 31.
Så jag stannar upp lite nu och varvar 20 samt 15 mg varannan dag några veckor.
__________________
Senast redigerad av Plopp123 2019-08-05 kl. 09:55.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback