Citat:
Ursprungligen postat av
Niklas-P
Haha ja. Hur mycket du o dina likasinnade än broderar ut - om massa och lastplacering - så väjer ni galant för huvudtemat i denna krasch!!
Hade en vikning i klart väder lett till denna krasch??!
Nähää då - det var det fundamentala misstaget att flyga nära ovanför molntäcket, i ett flygläge där man inte ska göra så, som ledde till tragedin.
Svenska bluffmakare kommer väl att hålla på i evig tid, med att vrida bort behövligt fokus!!
Du är som vanligt ute på cykeltur, och troligen på hal is denna gång.
Har jag påstått något annat än att olyckan orsakades för att han (troligen) flög IMC och stallade/vek kärran in i moln ?
Du gillar att vara arg, tycka att folk är kretiner när de slår ihjäl sig, men här får du faktiskt förklara hur du menar och citera var jag tryckt på att massa och balans skulle orsakat det. Jag tror personligen att massa och balansbiten kan ha haft
marginell påverkan och jag tror att de hade slagit ihjäl sig exakt lika mycket om TP legat innanför limits. Här är det faktiskt så att tillverkaren verkar godkänna operationer med den TP de hade i aktuellt fall, det finns dock inga data på det och det är främst där havkom oponerar sig. Tillverkaren har i sina certifieringspapper ok:at att hoppare befinner sig i uthoppsläget så att de data som finns för bakre TP-limit rimligen inte kan innehållas.
Eftersom dörren troligen inte var öppen och vi i praktiken vet att hopparna inte var ute i hopp-position så var tyngdpunkten bevisligen bakom bakre limit.)
I övrigt: du citerar mitt inlägg där jag
endast citerade havkom och förtydligade powerless aningen felaktiga inlägg. Det är inte min text i det citerade, det är havkoms. Har du åsikter, rimligen ta det med dem.