Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 3
  • 4
2019-07-14, 16:32
  #37
Medlem
Det hade funnits massor med gangsters från barnhem med massor med tatueringar, när Ulf Kristersson hade sett en på stan så hade hen buggat sig.
Citera
2019-07-14, 19:10
  #38
Medlem
TraXzmans avatar
Hade det vari fritt från helt oliktänkande "folk"slag som inte brainstormar alls med oss men i bara negativ riktning till dess mängd
Citera
2019-07-14, 19:10
  #39
Avstängd
ms18s avatar
SjUKhUSeN ocH PizZerIornA hAde inTe fUNgeRat
Citera
2019-07-14, 19:34
  #40
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ms18
SjUKhUSeN ocH PizZerIornA hAde inTe fUNgeRat

det skulle bli många arbetslösa poliser som kan omskola sig till pizzabagare, och tomma fängelser som kan omvandlas till bostadsrätter

(FB) Japan har poliskris - För få brott begås. Vad kan Sverige lära?

alternativt göra som i filmen kopps

https://www.expressen.se/noje/recensioner/film/kopps/
Citera
2019-07-16, 10:12
  #41
Medlem
jack.danielss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bockarnabruse
På vilka sätt hade Sverige varit annorlunda om vi hade tagit emot 500 000 islänningar eller 500 000 japaner istället för 500 000 av den typ som nu har kommit?

Tror du vet svaret själv!

Jag har en fasadrenovering på min gata just nu! Det är ett lag med 4-5 polacker som står för jobbet. På alla byggen finns det folk från östeuropa som är här och tjänar pengar. Gott så! Men varför ser vi aldrig en afghan eller somalier på en byggställning? Dom har ju kommit hit i tiotusental, alla unga friska män?

Är dom för okunniga för att användas vid byggen? Använder de sina raketforskarkunskaper inom andra områden? Är de höjdrädda? Har dom nån religös villfarelse angående byggnadsställningar?

Varför bygger inte negrer hus?
Citera
  • 3
  • 4

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback