Citat:
Ursprungligen postat av
LillaflickanPK
Jag tror att Jimmie avsiktligt dröjde med att ange källan till sitt citat. Jag hörde och såg talet i TV och blev till en början lite förvirrad över inledningen. Men bekvämade man sig med att fortsätta att lyssna, nämnde Jimmie flera gånger att det var VM han citerade. Jag tror att många SD-kritiker blev så upphetsade, att de redan efter någon minut in i talet kastade sig över tangentbordet med ett ÄNTLIGEN - Där fick vi honom! Boo hahaaa!
Japp, det är ett rätt uttjatat retoriskt grepp att börja en text genom att indirekt väcka frågor lite lagom mycket så att de som lyssnar/läser ska känna sig manade att fortsätta med detta (kolla dramaturgin i valfri kioskdeckare eller, nu när det är säsong, lyssna på valfri medioker sommarpratare).
Man lyssnar och undrar vad han menar med de drygt sex miljoner svenskarna, viss om att det bor tio miljoner i landet nu, och tvingas nyfiket lyssna vidare för att få klarhet.
Indignationen och den påstådda missuppfattningen är lögn från början till slut. Man har valt att misstolka. Sedan finns det sekundäridioter, såsom Annika Strandhäll, som väljer att förlita sig på hörsägen och därefter basunera ut sin uppfattning.
Det går an att göra så om man uttalar sig som anonym skribent, som här på FB. Men som statsråd är det förkastligt.