Citat:
Ursprungligen postat av
Eirini
Är helt förkrossad.
Blev för några dagar sen uppsagd, helt utan förvarning eller någon ens aning om att det kunde ske.
Anledningen var att tydligen kommer det tillbaka en anställd (som forfarande har anställning men varit borta) och då blir arbetsbrist och jag får gå.
Jag va sist in och så då blir jag först ut.
När jag kommer hem inser jag att detta inte stämmer, jag var inte alls sist in. Denna person är dock bara timanställd (jag är fast). Men borde inte jag få den personens timmar? Timanställda jobbar ca 4 dagar i veckan och skulle börja jobba lite dagar med mig också. Eller är han safe eftersom han är timanställd och jag fast så det gäller inte samma?
Känns orättvist då han precis kom
Och jag har jobbat flera år..
tänkte även gå med i unionen då jag jobbar privat, tror ni dom kan hjälpa mig eller är det bara meningslöst?
Tjena.
Han som idag är anställd som timmis, är han kvar så skulle jag försöka prata med arbetsgivaren, det råder omplaceringsskyldighet före uppsägning - hur många anställda är det på företaget?
Har dem förhandlat med facket förresten? Jag vet inte ifall dem måste det ändå trots att du inte är medlem som du skriver.
Citat:
Lag (1976:580) om medbestämmande i arbetslivet
edit. hittade detta
Citat:
Förhandlingsskyldighet
Uppsägning på grund av arbetsbrist är en viktig förändring i verksamheten. Därför måste du som arbetsgivare förhandla med facket enligt medbestämmandelagen (MBL). Förhandlingarna måste vara avslutade innan uppsägningen kan äga rum. Om du och den fackliga organisationen inte kommer överens, är det du som arbetsgivare som bestämmer.
Vem ska du förhandla med?
Om företaget är bundet av kollektivavtal ska du förhandla med det facket.
Om ni inte har kollektivavtal måste du förhandla med alla fackliga organisationer som har medlemmar som berörs av arbetsbristen.
Om ingen arbetstagare är medlem i facket behövs inga förhandlingar.
https://www.verksamt.se/driva/anstal...ng/arbetsbrist