Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2019-07-01, 22:33
  #1
Medlem
https://polisen.se/aktuellt/handelse...rson-arjeplog/

Citat:
30 juni 18:21, Försvunnen person, Arjeplog

Två personer saknas på sjön Tjeggelvas i Arjeplogs kommun.

Två personer har anmäls saknade vid sjön Tjeggelvas i Arjeplogs kommun. De var ute med en kanot under gårdagskvällen och har inte kommit åter.

Polisen har inlett räddningsinsats enligt LSO. Polishelikopter och fjällräddare är på plats tillsammans med räddningstjänst och söker efter männen i och runt sjön.

Uppdatering kl 00:25:

Polis har sökt i området tillsammans med fjällräddare och helikopter samt räddningstjänst.

Sökande personal har hittat flera tillhörigheter så som ryggsäckar, paddlar m.m. De båda försvunna personerna skall båda haft flytväst på sig. De båda försvunna skall ha varit utländska turister.

Kl 15:37 anträffades en kanot flytandes upp och ner.

kl 16:00 anträffas en person avliden i vattnet.

Den avlidne är en man i 40 års åldern, anhöriga är underrättade.

Polis kommer fortsätta med sökandet av den andra personen under natten.


Tragiskt slut på en semester. Vet någon varifrån dessa turister kom?
Citera
2019-07-01, 22:41
  #2
Medlem
Mogna-Meloners avatar
Jag kollade i tidningarna från Norr- och Västerbotten. Den avlidne och den försvunne var tydligen från Stuttgart, Tyskland.

Citat:
De två som klarade färden började söka efter sina kamrater direkt och hittade snabbt en ryggsäck som flutit iland. Då bestämde männen sig för att slå larm. Enligt de två männen, är de saknade 45 och 60 år gamla och från Stuttgart i Tyskland.

https://www.kuriren.nu/nyheter/en-sa...nm5158624.aspx
Citera
2019-07-01, 22:46
  #3
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mogna-Meloner
Jag kollade i tidningarna från Norr- och Västerbotten. Den avlidne och den försvunne var tydligen från Stuttgart, Tyskland.

Tack för uppdateringen!
Citera
2019-07-02, 01:00
  #4
Medlem
Sam.Boyds avatar
Där uppe har de inte haft afrikavärmen och vissa sjöar har bara varit isfria i någon dryg månad. Det är kallt i vattnet.

Att drunkna på en sjö är svårt med flytvästen på. Gissar på att de paddlat för långt ut och frusit ihjäl när de hamnat i vattnet.

Tragiskt är det
Citera
2019-07-02, 22:45
  #5
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sam.Boyd
Gissar på att de paddlat för långt ut och frusit ihjäl när de hamnat i vattnet.

Jag läste att det varit hård väder vid tillfället, och iskallt vatten underlättar förstås inte om man väl kantrat.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback