Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2019-07-02, 22:52
  #973
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av axioms
Kommuner med lägst andel utrikes födda, 2018

Det finns bara 9 kommuner i hela sverige som har lägre andel utrikesfödda procentuellt än kil. Kil har 7.6 % andel utrikesfödda i kommunen.


Piteå har lägst andel utrikesfödda i befolkningen med 6,5 %



Mest har:
Haparanda 46,6 %
Botkyrka 41,8 %
Södertälje 39,7 %
Övertorneå 34,7 %

https://www.scb.se/hitta-statistik/s...utrikes-fodda/

Kom upp
Vi bjuder på boende och kanske Sveriges finaste/största utställning av klassiska bilar

och våra invandrare från Finland. Kanske ser du eller hör något annat än finska ;-)
Citera
2019-07-02, 23:31
  #974
Medlem
Bo är en av Sveriges farligaste kvinnor om man ser till svenskars säkerhet och inte speciellt konstigt att invånarna i kil inte gör något åt saken då denna fd lärare tutar i ungar i skolan som lärare i 40 års tid, garanterat vurmat för flyktingar under hela hennes yrkesverksamma liv som mellanstadielärare. Folk upp till 55 års åldern har hon haft som elever som säkerligen tutats i hur fantastiskt fina människor som finns i MENA och 3e världen.
Har man haft barn i skolan senaste åren vet man vad barn tutats i av lärare, ett av mina grannars barn hade läraren tutats i hur mycket bättre halalslakt va än på vårat sätt tex. Men jag gick hem och hämtade surfplattan och visade hur de är med denna vidriga släkt, visst ungen blev förstörd och tok grinade och hade svårt att sova en tid efter detta men ansåg att läraren hade fel om att denna slakt va vidrig. Nått måste man göra för att sätta ner foten tycker jag då folk lär ut rena lögner till våra barn.
Citera
2019-07-02, 23:35
  #975
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Enoch.Thulin
Mycket tyder på att du har fel.


Jag gillar fakta från 1:a hands källor och inte vad folk tror......


Hur ofta har man rätt om något man tror utan fakta ? Särskilt när det gäller id registering och id tillverkning i andra länder?
Citera
2019-07-02, 23:37
  #976
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av axioms
Jag gillar fakta från 1:a hands källor och inte vad folk tror......


Hur ofta har man rätt om något man tror utan fakta ? Särskilt när det gäller id registering och id tillverkning i andra länder?


Då afghaner ofta vill till västerländska länder så är Norge, Danmark, usa och Kanada skitbra på att gå till botten med hur saker funkar i olika länder med typ allt och samlar bevis och fakta och intervjuar och besöker länder och tjänstemän. De är tvärtom mot sverige.
Citera
2019-07-02, 23:53
  #977
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av axioms
Congress has appropriated more than $126 billion in aid for Afghanistan since 2002.

FN, organisationer etc har hjälp afghanistan att bygga upp en digital myndighet genom åren. Finns MASSOR att läsa om det om du vill.

Man kan söka id och pass från andra länder. finns massa info om det med på nätet. har gett din något bevis. Massa olika ambassader runt om i världen ger ut pass och Id.



The Afghan Civil Code (1977) mandates the registration of personal details of an individual
and the recording of vital life events and issuance of personal identification documents by the government (Art. 47) and the 2014 Registrationof Population Records Act articulates the
obligation of citizens to register civil status changes (such as marriage). In practice, these
documents are necessary for the exercise of civil, political and economic rights.
The key laws and policies governing the issuance of civil documentation in Afghanistan and their
application to displaced persons are detailed below.


Afghanistan: Law of 2014 on Registration of Population Records
https://www.refworld.org/docid/544a4c434.html



According to a provision of the new Passport Law (2015), Afghans whose passports have been lost
or have expired while living abroad, as well as Afghans who have never had one, can apply for
these at the nearest Afghan consulate or embassy. https://www.justice.gov/eoir/page/file/1135641/download


Applying from Abroad

1. Applicants should be present at the Consular Section of the
Embassy for [fingerprinting].
2. Fill out the application form [available on their website in English,
French, Dari and Pashto].
3. Two photos of 2 X 2 inches [50.8 mm x 50.8 mm][.]
4. Copy of a relative’s Tazkira (i.e. Tazkira of father, brother, uncle or a
relative from [the applicant's] father['s] side [of the family])[.]
5. Photocopy of document verifying [the applicant's] legal status in
Canada, such as passport, PR [permanent resident] card, etc.
6. Documents verifying [the applicant's] current address, such as [a]
driv[er's] license, utility bills or similar documents. (Afghanistan n.d.c)



få 200 dollar
Registered refugee returnees at Encashment Centres in Afghanistan are provided with an average of
USD 200, vaccination against polio and measles, basic health care, mine awareness risks, information
on back to school programme and getting Tazkira as well as support for persons with specific needs
(PSN).
https://www.refworld.org/pdfid/5b2a46f74.pdf

https://afghanistan.iom.int/sites/de...ember_2017.pdf

https://www.nrc.no/globalassets/pdf/...udy_081116.pdf
Afghanistan
Migrationsverket konstaterar i Lifos temarapport Afghanistan – Medborgarskap, folkbokföring och identitetshandlingarlänk att det finns stora brister i det afghanska folkbokföringsregistret. Bland annat framgår att någon fullständig folkräkning aldrig har genomförts och att landets befolkningsmängd bygger på uppskattningar. Detta leder till brister även i utfärdandeprocessen av den i landet viktigaste identitetshandlingen tazkira. Denna handling ligger till grund för utfärdande av andra afghanska handlingar, till exempel pass.

"Migrationsverket bedömer att bristen på en tillförlitlig folkbokföring och formerna för utfärdande av identitetshandlingar fortfarande medför att afghanska identitetshandlingar inte styrker innehavarens identitet i sådan utsträckning som krävs för styrkt identitet i ärende om svenskt medborgarskap". Lifos från 2018.
__________________
Senast redigerad av nantale 2019-07-02 kl. 23:58.
Citera
2019-07-03, 00:07
  #978
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av nantale
Afghanistan
Migrationsverket konstaterar i Lifos temarapport Afghanistan – Medborgarskap, folkbokföring och identitetshandlingarlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster den 24 januari 2018 att det finns stora brister i det afghanska folkbokföringsregistret. Bland annat framgår att någon fullständig folkräkning aldrig har genomförts och att landets befolkningsmängd bygger på uppskattningar. Detta leder till brister även i utfärdandeprocessen av den i landet viktigaste identitetshandlingen tazkira. Denna handling ligger till grund för utfärdande av andra afghanska handlingar, till exempel pass.

"Migrationsverket bedömer att bristen på en tillförlitlig folkbokföring och formerna för utfärdande av identitetshandlingar fortfarande medför att afghanska identitetshandlingar inte styrker innehavarens identitet i sådan utsträckning som krävs för styrkt identitet i ärende om svenskt medborgarskap". Lifos från 2018.


Det finns andra källor än migrationsverket. De censurerar ju alla sina rapporter. Jag läser dem på engelska och ser ju skillnaden vad de cencurerar bort!!


Det finns MASSOR med andra länder och deras myndigheter och cia som utrett ID frågan mycket grundligt.


Det spelar ingen roll vilka källor jag ger du tror inte på de ialla fall. Du vill bara tro på din uppfattning....Afghanistan har haft ID kort sedan 1919. Alla i ens släkt har samma referensnummer på sina ID tazkeras och denna registrerings bok finns dels i distriktet man bok och en kopia i kabul nu är allt inscannat och finns digitalt.

Afghanistan har varit kommunistiskt under lång tid och där ska allt registeras och kontrolleras.....



The tazkera has been in use since 1919, and the table below demonstrates the
different layouts and formats that have been in use:



E-tazkera Credit card format Since 2018
New “one paged” paper tazkera A 4 Since 2018
“One paged” paper tazkera or “tazkera certificate” A 4 Since 2001
Tazkera from the Taliban period Booklet 1996-2001
Tazkera from the civil war period Booklet 1992-1996
Tazkera from the communist regime Booklet 1978-1992
Tazkera from the Kingdom of Daoud Khan Booklet 1973-1978
Tazkera from the Kingdom of Zahir Shah Booklet 1933-1973



Archives and registration routines

Tazkeras issued to members of the same family have the same reference number.
Registration books contain one-hundred pages and there is room for ten tazkeras
on each page. This means that a tazkera cannot have a reference number higher
than one-thousand. Every tazkera contains information about the number of the
register, the page and the field in the page where the document is registered.
It can be possible, therefore, to verify the authenticity of documents, as local offices keep record of registries and a copy of these registries is kept in Kabul. Every
six months, the local registries are sent to Kabul for the purpose of synchronization. Documentation of issued tazkeras is kept in Kabul for several years.


Jag orkar inte tjafsa mer nu. Tro vad du vill.


https://nidc.dk/-/media/442AC6A33D01...310700EF82.pdf

http://cadmus.eui.eu/bitstream/handl...CR_2017_09.pdf
Citera
2019-07-03, 00:31
  #979
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av nantale
Afghanistan
Migrationsverket konstaterar i Lifos temarapport Afghanistan – Medborgarskap, folkbokföring och identitetshandlingarlänk att det finns stora brister i det afghanska folkbokföringsregistret. Bland annat framgår att någon fullständig folkräkning aldrig har genomförts och att landets befolkningsmängd bygger på uppskattningar. Detta leder till brister även i utfärdandeprocessen av den i landet viktigaste identitetshandlingen tazkira. Denna handling ligger till grund för utfärdande av andra afghanska handlingar, till exempel pass.

"Migrationsverket bedömer att bristen på en tillförlitlig folkbokföring och formerna för utfärdande av identitetshandlingar fortfarande medför att afghanska identitetshandlingar inte styrker innehavarens identitet i sådan utsträckning som krävs för styrkt identitet i ärende om svenskt medborgarskap". Lifos från 2018.

Hur kan man vara så fruktansvärt faktaresistent och korkad? Läs klart och tydligt. Du har blivit hänvisad till ett x antal källor.
Citera
2019-07-03, 00:50
  #980
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hank1338
Hur kan man vara så fruktansvärt faktaresistent och korkad? Läs klart och tydligt. Du har blivit hänvisad till ett x antal källor.
Fakta? Det som jag länkade till är de svenska myndigheternas bedömning av afghanska identitetshandlingar.
Citera
2019-07-03, 08:15
  #981
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av nantale
Fakta? Det som jag länkade till är de svenska myndigheternas bedömning av afghanska identitetshandlingar.

Vem är du?
Jag är bla bla och 17 år.
Det blir bra.
Citera
2019-07-03, 08:37
  #982
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kellywoman
Misstänker att psykiatrin redan gjort en Lex Maria anmälan för att utreda hur han kunde skrivas ut

Knappast... beslut om lex Maria-anmälan tas av lex Maria-rådet, som knappast lär ha något möte i semesterperioden...
Citera
2019-07-03, 08:53
  #983
Medlem
Enoch.Thulins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av axioms
Jag gillar fakta från 1:a hands källor och inte vad folk tror......


Hur ofta har man rätt om något man tror utan fakta ? Särskilt när det gäller id registering och id tillverkning i andra länder?
Helt rätt & tack för ett mycket bra inlägg med originalkällor.
Citera
2019-07-03, 09:42
  #984
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hank1338
Hur kan man vara så fruktansvärt faktaresistent och korkad? Läs klart och tydligt. Du har blivit hänvisad till ett x antal källor.
Mata inte trollet:-) Natale förekommer i oerhört många trådar på FB och du kan utgå från att vederbörande alltid har fel.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback