Hårresande detaljer från förhören:
Under sin tid på psyket så fick P*ter Jö*zon (MGM) kontakt med en snubbe, som inte hade en egen telefon. Snubben gav då i stället sin mammas telefonnummer till MGM. Under en lång lång tid ringer då MGM slumpvist till den här kvinnan och berättar olika saker för henne. (Detta är alltså en nästintill slumpvis människa som han berättar sina innersta tankar för!) Bland annat berättar Peter 1) att han skulle ha berättat för Malin
vem han var, och att hon då försökte rymma ut genom fönstret (!). Och kort därefter 2) att Malin låg styckad i hans badkar. (Aktbilaga 133, sidan 29+)
I början av aktbilaga 132 (första 75 sidorna) så står det vid flera tillfällen att Mona hade försökt fly ut genom fönstret och skrikit på hjälp. Det var alltså ganska kort tid innan hon blev mördad.
An*ta F*llqvist berättar i förhör att Malin och Mona hade rånat någon pensionär på hans telefon och pengar, och att hon då ringde P*ter Jönz*n för att få honom att få dem att lämna tillbaka stöldgodset.
Under samtalet så säger Ani*a att hon kunde höra att Mona var i lägenheten. Mona rymmer dock därifrån under samtalets gång. Hon frågar efter Malin men Peter säger då bara flera gånger att hon inte kan prata då. Senare:
Han sa att "det är blod överallt, dom har bråkat med knivar här". Anita frågade vad fan har du gjort varvid Jönzon svarade "det är inte jag, det är Mona och Malin, dom har bråkat med knivar här". Trots detta säger hon att hon tror att det är Peter som ensam utfört hela dådet, mord och styckning. (aktbilaga 133 sid 32+)
Mona kan alltså vara vid plats då mordet begicks. Det går ju dock inte att lita på vad dessa människor säger. Det är flera som vittnar om att både Mona och Malin bor hos Peter.
I en SMS-konversaion som Anita skickar till Pe*er Ly*ell (barndomsvän till MGM/Peter) som hon anförtror sig åt, så skriver de:
Kod:
...
A: Peter ringde mej erböd 1000 kr för städning
P: Det är tragiskt att det hänt. Men du ska vara glad att det inte var du. Var det nyss?
A: Jag kunde inte ta mej dit o samma dag fick jag veta
P: Hon har varit död i flera dagar
A: Hon ligger här o e död sa han
A: Jag e chockad alla dagar flyter nog ihoo
A: Vem fan e död sa jag
P: Va?! Fan vad sjukt
A: Mona och Malin sa han
A: Va i helvete har du gjort sa jag
P: Du måste berätta för polisen oxå
A: Jo de hade ju rånat en polare till mej men Mona slet sej da han
A: Ska jag verkligen berätta????????????
A: Vågar jag?????????????
P: Ja han kommer åndå aldrig ut mer
A: Han mörda henne för hon råna min kompis sa han
P: Vem skulle kompisen va?
A: Jag e livrädd för o bli inblandad har la fan aldrig bett o mörda nån.
P: Nej, ingen kommer tro att du är inblandad
A: Min polare To**s Pe**ersson.mona o Malin robba honom på allt på stationen
P: Jaha, men dom är ju inte polare Tomas och peter
A: Jag prata med Peter om det. Tomas p bad om hjälp jag mitt kubb skaft fatta la inte idioten skulle.......
A: Vi prata bara "skit"
A: Men nu tror ju jag detta beror på mej
...
(Aktbilaga 133 sid 48+)
Och så vidare. SMS-konversationen ovan samt vittnesförhöret med Anita målar tillsammans upp en bild, om än en ganska luddig bild, hur det kanske gick till. Att Mona slet sig, men Malin dog. (Sedan om detta över huvud taget är sant är ju fortfarande oklart.)
Bara för att Anita tror att hon var ansvarig för att av misstag ha förmedlat mordet så betyder ju det dock inte att det behöver vara så. MGM har redan flera andra anledningar, framför allt polisbesöket mot lägenheten precis innan mordet begicks (då hon försökte fly ut genom fönstret och skrek på hjälp).
Det verkar som att flera var ganska väl insatta i att det hade skett ett mord, men att de flesta inte gjorde någonting.
Många talar även om hur Peter verkade vara i en psykotisk period i livet, med paranoia och suktan efter att begå ett lustmord.
Många av förhören ger en bild av en totalt jävla mentalsjuk värld för Alingsås missbrukarkretsar. Det är en bild av misär och nattsvart tvärpsykos! Fy fan
Edit: An*ta F*llqvist verkar faktiskt vara en av de som har lite civilkurage och kanske den enda av de som tidigt vet att Malin är mördad som faktiskt gör någonting. Att hon talar med polisen resulterar i att hon syns mycket mer än de andra. Det betyder inte att hon på något sätt är skyldig till något! Så snälla attackera inte henne.