Citat:
Ursprungligen postat av
Sainsburys
Jag vet att vi brukar få sommarjobb-email ganska tidigt på året, dessa brukar tyvärr slängas då vi får väldigt många emails per dag och det är för lång tid till sommaren för att realistiskt kunna spara dessa emails med ansökan för att gå igenom senare.
Då är det mer naturligt, iaf för oss, att kolla igenom sommarjobbsansökningar när sommaren faktiskt närmar sig.
Då känns det mer aktuellt.
Men sen kan det även vara så att det var ren otur för er. När jag själv inte jobbade så kunde jag söka och söka och söka, inga svar alls. Sedan såg jag till att boosta mitt personliga brev (vilket lättast gör med salongsberusning) och då kunde jag sälja mig själv bättre och fick napp på en gång. Så det är mitt tricks nu, alltid salongsberusad när jag söker nytt jobb då jag säljer mig själv så oerhört mycket bättre haha.
Det låter som en sannolik förklaring. Alla chefer som letar sommarjobbare är naturligtvis full-chokade med andra arbetsuppgifter och skjuter gärna upp sommarjobbaren till sista minuten.
Å andra sidan sökte han jobb som verkligen var utannonserade i februari, typ McDonalds och liknande. Men inte en intervju.
Jag tror vi snyggat till CVn lite grann, men inte så det påverkar särskilt mycket.
Jag skulle säga att det statistiska urvalet är såpass stort, 0 svar på 25 respektive 3 svar på 7, att man kan utesluta slumpen eller säga att alla råkar komma från avhopp. Det är verkligen bättre att söka sommarjobb i sista minuten.