Ja självklart har jag varit där annars hade jag inte kommenterat. Det enda positiva med min "upplevelse" där var att jag bodde nära Lumpini Park för min dagliga morgonpromenad och se thailändarna träna Tai Chi In och sådant.
Men nej, skulle aldrig åka dit igen.
Okey smaken är som baken
visst finns det mycket som inte är så kul i Bangkok men gäller att hålla sig på rätta platserna samt inte bli blåst
Köpenhamn. Ska ju vara så jävla gemytligt, men jag har inga bestående minnen därifrån över huvud taget. Skulle kunna vara Örebro eller vart fan som helst.
Det är väl bara svenska lantisar som tycker. Internationellt betraktas Stockholm som en av världens vackraste städer. Med rätta
Äsch, det är bara en statusgrej att säga att "stockholm är vackert". I många länder så låter det kultiverat och originellt när man säger så.
Det finns väl några vackra vyer, typ när man ser söder mälarstand från kungsholmen. I övrigt ser det ju ut som Jönköping fast jättestort. Stockholms-dyrkarna brukar göra en jättegrej av det finns VATTEN i Stockholm, för det finns det ju ingen annanstans.
Köpenhamn. Ska ju vara så jävla gemytligt, men jag har inga bestående minnen därifrån över huvud taget. Skulle kunna vara Örebro eller vart fan som helst.
Förstår inte heller charmen med köpenhamn. När man anländer till den centrala tågstationen så det ju bara en massa påverkade negrer överallt, när jag var där sist så var en neger spritt språngande naken och skrek... och folk säger att Danmark är så mycket bättre än Sverige.
Blev väldigt besviken på Rom. Var stenhögar överallt.
Enda intressanta var Colluseum. Dyrt var det också.
Gillar man inte kultur, mode eller fotboll så är väl inte Rom en stad att besöka i första hand. Fantastisk stad med promenadavstånd till mängder av historiska sevärdheter.
Dock får man undvika att äta och dricka vid turiststråken, dyrt och dåligt generellt.
Att bara glida omkring och se klanderfritt klädda italienare är värt resan.
Den skriver jag under på, Operahus och kvarteren runt hamnen gör du på en eftermiddag.
Sen ? Nada. Jag hatar djurparker så kom inte dragandes med nått jävla zoo.
Milano samma sak. Du "gör " Milano på en eftermiddag.
Taj mahal i indien. Ja vad ska man säga.
Byggnaden är fin men fyfan va mycket bajs det ligger runtomkring
Man tycker hela området borde va ok men icke.
Om ni vill se bur illa det är sök på taj mahal yamuna river.
Det flyter till och med lik i floden
Hela Indien är en enda stor soptipp. Du kan åka långt lång ut på vischan och du ser skräp
i diken, floder, inne i samhällen och på folks gårdar. Skräp Skräp Skräp !
New York tar priset. Höga förväntningarnas stad. Det är alldeles för stort, man kan gå en dag i Central Park bara. Wien var också för trist. Frankfurt. Även utan förväntningar blir man besviken på den staden.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!
Stöd Flashback
Swish: 123 536 99 96Bankgiro: 211-4106
Stöd Flashback
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!