Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2019-06-21, 10:41
  #1
Medlem
Jaggermeisters avatar
Hej.

Tänkte koka om gbl till Na-GHB. Mr.Muscle propplösare innehåller natriumhydroxid, men innehåller den nå annat oxå? Så det inte är aluminiumpulver eller nån annan metall. Står endast en sak "innehåller Natriumhydroxid. Funkar det tro? Är det rent?

Det är vita granuler
Citera
2019-06-21, 13:09
  #2
Medlem
Jaggermeisters avatar
Hittade info på SC Johnson att utöver NaOH så innehållet den även natriumklorid och natriumstearat. Inget av dom är giftigt vid intag dock.. Går det ändå?.. natriumklorid är vanligt salt, stearat är väl en beståndsdel i tvål?
Citera
2019-06-22, 01:02
  #3
Medlem
Basebands avatar
Kaliumstearat är den huvudsakliga beståndsdelen i såpa, så ett rimligt antagande är väl att natriumstearat besitter liknande egenskaper, men framförallt så är både natriumstearat/kaliumstearat en oönskad komponent i GHB.

När jag var på Clas Ohlson så tyckte jag mig hitta en avloppsrensare med kaliumhydroxid som aktiv ingrediens. Både Na och K är alkalimetaller som reagerar häftigt med vatten, och i och med att K har ett högre atomnummer än Na, vilket innebär högre reaktivitet med H2O, så torde KOH vara mer effektivt än NaOH åtminstone när det handlar om att faktiskt rensa avlopp. Om detta är en fördel i GHB-sammanhang vet jag inte, men det kan vara värt att kolla upp!

Det är antagligen denna jag såg i butiken sist: https://images.clasohlson.com/medias...4256618526.pdf

I länken så framgår det tyvärr inte om KOH är avloppsrensarens aktiva ingrediens, men jag har för mig att jag såg det på burken när jag var där.
Citera
2019-06-23, 17:18
  #4
Medlem
Jaggermeisters avatar
Efter en kille på ett tyskt forum gick igenom synten tsm med mig, så är det klart och slutprodukten blev riktigt fin! skitnöjd, fan va gött! Nu har man en jävla massa GHB mohahah
Citera
2019-06-24, 22:54
  #5
Medlem
Hej du kanske skulle vilja dela med dig om hur du gick till väga då det verkar som att det gick bra för dig? och att du även verkar fått professionell hjälp.
Citera
2020-11-14, 21:53
  #6
Medlem
Vore intressant läsning ju😀
Citera
2020-11-21, 17:08
  #7
Medlem
Alltså blir helt jävla paff på hur korkade människor det finns som t.o.m pundar på sån där skit. Då är de nog fan dags för behandling lr psyket. Mvh
Citera
2020-12-15, 10:52
  #8
Medlem
.a6thmfsins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ShottazhOne
Alltså blir helt jävla paff på hur korkade människor det finns som t.o.m pundar på sån där skit. Då är de nog fan dags för behandling lr psyket. Mvh

alkohol är fan inte så myckey bättre det rengöringsmedel detmed
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback