Citat:
Ursprungligen postat av
sassafras
Alltså, jag är 100% för att signalement ska ut alltid när GM går lös(a). Men samtidigt har jag viss förståelse för att det inte skulle hjälpa polisen särskilt mycket i en stad som Malmö. ”Signalement: ca 20 år, MENA-utseende” är ju halva stan?
Men det är stor humor när polisen tvingss hitta på sätt att beskriva spaggar utan att faktiskt säga det explicit. Min personliga favorit är ”GM pratade på ett språk som BO inte förstod”.
Haha, håller med. Missuppfattade lite trådstarten, passageraren som var kvar kanske var bilens passagerare, inte moppens. Tja, då hade det väl varit bra med moppesignalement också.
Normalt sett så brukar drägg åka moppe utan hjälm, men dessa två hade väl antagligen integralhjälm med visir, för att förhindra identifiering. Då kan det vara svårt med ett vettigt signalement.
Men absolut på bilen: "En röd Volvo S80 söks nu i Malmöområdet", exempelvis. För detta hade ju underlättat betydligt. Där fattar jag inte varför man mörkar.
Edit: Skulle inte förvåna mig om Elgiganten/Mediamarkt eller liknande får besök inom kort, med rånoffrets bil som murbräcka..