Citat:
Ursprungligen postat av
134k1m
Mest troligt är en brand anlagd av muslimer påhejade av Gävles rödgröna röra av poltiker.
Möjligen AFA/Expo som tycker att Säpo varit stygga och som vill piska igång nazistspåret.
Personligen skulle jag tippa på barn/ungdomar som tycker det verkar häftigt att sätta igång en brandsläckare, men som inte riktigt förstod konsekvenserna det skulle få. Det verkar lyckligtvis som media denna gång valt att inte lägga upp detta som en stor nyhet.
Citat:
Ursprungligen postat av
Kennethkvarting
[i]Vad ända in i rövhålet menas med ovanstående?
Citat:
Ursprungligen postat av
ompiliompi
Det undrar jag också, kan det ha varit en brandsläckare med automatik, dvs inte en vanlig som sitter på väggen? Citat: "Sprinten som var varm, var den som orsakar rökutvecklingen på mattan."
Jag kan inget om Aerosolsläckare, men texten på denna youtube-video antyder att den skulle kunna orsaka skador:
https://www.youtube.com/watch?v=nCPDWgYSiio
Citat:
MAUS Xtin Klein släcker eld med kaliumbaserad rök. Den producerar inga släckrester och röken är helt giftfri. Ingen explosionsrisk vid brand eller extremt tryck (kollision). Funktionsduglig i temperaturerna -20 C – +60 C. Om enheten plockas isär upphör garantin och det finns stor risk för personskador. Förvaras på en torr och ventilerad plats – ej bland lättantändliga artiklar.