Citat:
Ursprungligen postat av
Zwoop77
Beskatta flygbränslet
förbjuda inrikesflyg
införa lag på max 1 barn per familj
bygga ut kärnkraften rejält
Stänga av strömmen på nätterna
inskränka rejält i stål- och cement-tillverkningen
tredubbla bensinskatten
Flygskatt och bensinskatt, ja, det är ett bra koncept, OM miljöskatten hade gått tillbaka in i att utveckla framtidens ersättare för transport, men det gör det inte. Människan har i behov av att röra på sig, antingen för att ta sig till jobbet, familj, vänner eller bara ut och se sig om i världen. Vi måste använda oss av detta driv för att kunna utveckla transporterna vi använder oss av till miljövänligare alternativ.
Max 1 barn per familj, behövs inte, redan för flera år sedan så visade Hans Rosling oss att i ALLA länder där den sociala statusen ökat och livslängden och barnadödligheten gått ner så har även barnafödandet per familj gått ner, det finns inte längre något behov av att ha 5-8 ungar som försörjer dig när du är gammal. Detta kommer lösa sig självt om vi bara hjälper världen att bli bättre.
Bygga ut kärnkraften, ja, med nya tekniken som använder sig av det gamla avfallet som bränsle. Där har vi flera hundra års bränsle att använda oss av redan idag.
Stänga av strömmen om natten, är ett dåligt förslag, då kommer flera behöva använda strömmen under en kortare period på dygnet. Vi behöver istället ett smart elnät, där när du pluggar in din bil för natten så kontaktar den elnätet och får en tid då den kan börja ladda för att minimera belastningen och ändå få laddat tillräckligt tills du ska ha bilen på morgonen.
Inskränka i stål och cement tillverkning, tänker du på energin som behövs för att tillverka dessa? Med nyare tekniker för att få fram energi på miljövänligare sätt så kommer det göra mindre påverkan. Dessutom så uppfinns nyare material som är starkare än stål och väger väldigt lite, kan vi få dessa att produceras miljövänligt så löser detta sig självt med.