Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2019-05-21, 19:43
  #1213
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Egnatankar
Det är direkt skrämmande hur David Baas och MSM återigen lyckades sätta in stöten mot SD i precis rätt ögonblick för att orsaka maximal förvirring och skada.

Så mitt enda råd till dem som funderar på att rösta på SD är detta: Förtidsrösta! Spring iväg med er till röstlokalerna så fort de öppnar och lägg er röst innan någon lyckas hindra er.

I vanliga fall är jag starkt kritisk mot konspirationsteorier. Men i fallet SD och MSM råder det knappast något tvivel: MSM vill verkligen krossa SD. Vi kan räkna med att det i fortsättningen inför varje val kommer att avslöjas feta SD-skandaler en vecka eller en månad före valdagen. Kanske finns det lika mycket rutten fisk begravd hos de andra partierna, med vad bryr sig MSM om det? De andra partierna är ju inte SD. Dem behöver MSM inte krossa.

Så ni som vill rösta på SD, skynda er. Skynda er innan MSM lyckas skapa totalt kaos hos Sveriges enda invandringskritiska parti.

Rösta på SD medan ni kan!

Nä. Jag ogillar Pravda.
Beklagar.

Fan, har Partiet sagt åt alla medlemmar att bomba tråden med pro-Sekt-inlägg?

Avgå alla. Alla.

Det här är så pinsamt så att det kränker MIG som presumtiv röstlallare.

Jag som trodde att SD Communication var typ Mensa-medlemmar.

Väntar på Lundgrens nästa drag, men det kommer nog inget. Förhoppningen är väl att drevet är fem dagar livslångt och sedan kommer realpolitiken in, med EU:s gemensamma migrantgiv.

Det räddar många av rösterna. Inte ni som gapar här inne, för precis som sagts, hade miljöpartist ägnat sig åt sånt här, hade ni skrikit som fan.

Hycklare.
Citera
2019-05-21, 19:45
  #1214
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Baertling
Är du läskunnig? Det finns som sagt både ett vittne och teknisk bevisning i det här fallet. Till skillnad från majoriteten av liknande fall.
Till skillnad från dig så är jag både läskunning och normalbegåvad.
Inspelningen bygger på vad kvinnan berättar. Om hon ändrar sig och säger att hon överdrev så finns det ingen teknisk bevisning eller något vittnesmål.

Förstår du ens att vi har en muntlighetsprincip i svenskt rättsväsende?

Om du vill diskutera så får du förhålla dig till vad som skrivs.
Citera
2019-05-21, 19:46
  #1215
Medlem
Overminds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Urtimating
DDR-Sverige helt enkelt, sossarna känner sig hotade av SD så då låter man rättsväsende och media jobba i symbios.

Det är fan helt sjukt. Att folk är okej med det här....
Citera
2019-05-21, 19:49
  #1216
Medlem
Macke85s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av torstenferdinand
Vilken jävla jämförelse det var då. Var den hundrastande kvinnan tidigare bekant med äcklen som var på henne?

Vad spelar det för roll?

Typ 98% av alla sexualbrott begås väl av en närstående person. Så varför skulle just det vara så förmildrande?
__________________
Senast redigerad av Macke85 2019-05-21 kl. 19:51.
Citera
2019-05-21, 19:50
  #1217
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av vokkb
Det förekommer en agendasättande mediedramaturgi som är falsk och missvisande.

Expressen m fl har ju valt att censurera kvinnans ansikte och inte heller inbädda originalvideon utan väljer istället kommentatorer och sin egen tolkning att kolla till tals.

Detta är ju helt motsatt det inneboende budskap och händelseutveckling som de berörda själva vill - dvs att vara transparenta. Ärliga medier måste ju ta rygg på den "inneboende/intrinsiska" önskan öppenhet från dem som de rapporterar om, de kan ju inte själva välja att fördunkla och komplicera nyhetsrapporteringen.

Poängen med att censurera ansiktet och inte låta personerna komma till tals är givetvis att bygga bilden av att affären inte är rumsren alls (via ett bildligt mediespråk som kopplar till snuskiga affärer och kriminalitet).

Jag står mellan att rösta KD eller SD i valet, och när affären uppdagades blev jag aningen mer skeptisk till Peter Lundgren - men efter att ha hört vittnesmålet så skingrades min oro. Jag tror att Kristina Winberg släppte detta som en osmaklig revansch för att ha blivit petad, och inspelningen var alltid hennes "insurance" och inget annat.

Vi måste ha en nyanserad bild på civilsamhället och att vara människor i relation till varandra på individuell nivå, inte bara som statens undersåtar. Om det var ett missförstånd mellan två vuxna och ärendet är utrett sedan länge och ingen upplever att ett brott eller sexuellt ofredande har ägt rum så ska saken vara uppklarad och det övriga samhället har inget med det att göra. Människovärde måste bygga på naturliga inneboende värden och ansvar mellan individer och inte mellan individen och staten som i det här fallet är en feministisk statsideologi där någon är en sexuell förövare i allas ögon utom de som var inblandade. Sexualitet är något högst privat och vuxna människor kan ha alla möjliga olika typer av relationer till varandra (öppna äktenskap, otrohet, etc), och såvida inte någon upplever sig utsatt för brott och att staten därför måste medla i uppgörelsen. Det finns ingen rättvisa i detta, media försöker enbart utnyttja detta för att driva sin agenda.

Mycket väl uttryckt.
Har har de rett ut saken som vuxna människor och det finns inget för omvärlden att överpröva.
Citera
2019-05-21, 19:50
  #1218
Medlem
Mogna-Meloners avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Baertling
Hon behöver inte vara 'medberoende' men tänk dig själv vilken höjning av materiell standard det varit för dem båda när PL tjänat hundratusentals kronor i månaden, fått status i samhället och blivit 'någon' - istället för att jobba långa dagar som lastbilschaufför. Gör han det ytterligare fem år är de hemma rent ekonomiskt och då får nog inte en bröstincident komma emellan...

Sant. Och hon vet att hon själv inte är det hetaste. Att PL är den man med mest status och pengar hon kan få. Då gör hon som amerikanska politikerfruar - tittar åt sidan och stöttar mannen.

Som prostituerad skulle jag tro att PL köpt sex eller telefonsex/camsex. Kan han inte kontrollera sig i ett rum med andra - vad hittar han inte på när han är ensam på ett hotellrum och full? Och med tanke på hans ålder och jobb/uppdrag som gör att han inte alltid är hemma på kvällarna, så skulle jag bli mycket förvånad över om han inte betalat pengar för sexuella aktiviteter. Eller åtminstone varit otrogen ett antal gånger med kvinnor han hittat på nätet. Jag är inte heller förvånad om Eskil Erlandsson har köpt sex. Båda två verkar lite autistiska, lite egna, har ingen större framgång bland kvinnorna (en har en kvinna som är en klon av honom själv, den andre fick ihop det med en mycket yngre när han var till åren kommen) och de har inte heller någon förståelse pga bokstavskombinationen för var gränserna går. Och nej, jag tror absolut inte att alla med autism tafsar, men impulskontrollen är inte påkopplad på alla vid kåthet. Och dessa två visar tydligt det

Vad jag baserar detta på? Min erfarenhet av att sälja sex till medelålders män som det lyser Aspergers om.
Citera
2019-05-21, 19:51
  #1219
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Macke85
Vad spelar det för roll?

Typ 98% av alla sexualbrott begås väl av en närstående person.
Det spelar all roll i världen för det enskilda fallet.
Eller skall vi åtala dig varje gång du berört din partner på ett oönskat sätt?
Citera
2019-05-21, 19:53
  #1220
Medlem
Macke85s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Urtimating
Till skillnad från dig så är jag både läskunning och normalbegåvad.
Inspelningen bygger på vad kvinnan berättar. Om hon ändrar sig och säger att hon överdrev så finns det ingen teknisk bevisning eller något vittnesmål.

Nej fast nu är det ju inte bara Winbergs hemliga inspelning, utan nu finns det dessutom en film som partiet lagt ut där P L själv erkänner vissa faktiska omständigheter, och där kvinnan bekräftar detta.
Citera
2019-05-21, 19:58
  #1221
Medlem
Rammsbergs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av skitkuligen

Det räddar många av rösterna. Inte ni som gapar här inne, för precis som sagts, hade miljöpartist ägnat sig åt sånt här, hade ni skrikit som fan.
Förmodligen inte skrikit alls, eftersom Baas och Expressen inte ens hade skrivit något om det. Lundgren-gate är MSMs sätt att påverka valresultatet med tveksamma metoder.
Citera
2019-05-21, 19:59
  #1222
Avstängd
torstenferdinands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av skitkuligen
Det räddar många av rösterna. Inte ni som gapar här inne, för precis som sagts, hade miljöpartist ägnat sig åt sånt här, hade ni skrikit som fan.

Hycklare.

Prislöst. Hade en skandal likt denna angående SD briserat imorgon fast innefattande sossar, kommunister, miljömuppar, centerpartister eller dildoraler istället, så skulle PK-packet skrika lika högt som svärjevännerna. Fast till skillnad från detta drev så hade PK-maffian istället försvarat de anklagade med näbbar och klor samt desperat och panikartat projicerat om att SD minsann inte är ett dugg bättre och hänvisat till detta. SD:are skulle dock kunna säga samma sak om centern och hur Annie Lööf skademinerade åt Eskil tills det helt enkelt inte gick längre. Samma situation här i stort sett, fast då "drevet" mot Eskil Erlandsson alldrig riktigt small till rejält så har istället detta blivit ett riktig parad-drev ifrån i synnerhet Expressen och Baas.

Så hycklare kan ni själva vara. Hycklare som kallar andra för hycklare. Helt jävla sanslöst. Är både ni godhetskrigare och svärjevänner helt jävla blinda inför vilka jävla megahycklare ni båda är?

Men fortsätt kasta skit på varandra fram och tillbaka medans samhället går åt helvete. Fortsätt för all del För underhållande är det. Ni godhetskrigare och svärjevänner är så gulliga ihop. Som ett gift par.
Citera
2019-05-21, 20:00
  #1223
Medlem
Peter Lundgren har kommit att bli en stor belastning för sitt parti. Polisanmäld och hoppar av debatter dagarna före ett viktigt val. Sparken. Jättesparken.
Citera
2019-05-21, 20:02
  #1224
Medlem
Är inte SD eller anhängare till något parti öht, men vill bara påpeka en viktig sak.
Det är helt sjukt hur media kan ha så stor påverkan i Sverige och dess politiska karta. Svensk media eller judiska Bonnier var först med propagera för massinvandring på 60-talet.

Folk måste lära sig att rikta hatet mot källan dvs. "guds utvalda folk" som kontrollerar svensk media o politik.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback